Přeměna Sunny Days zamíchá zákony

Praha – I když se ministerstvo a odborníci z branže stále nedokáží shodnout na tom, zda agentura Sunny Days postupovala, či nepostupovala protiprávně, když vypravila zájezd, který prodala ještě jako cestovní kancelář, připravuje se kvůli ní změna zákona. Lépe než nyní by měl pokrýt období mezi ukončením činnosti cestovní kanceláře a vypořádáním jejích závazků. A změna asi bude potřeba, problémy s prodloužením pojištění totiž budou letos zřejmě mít i další cestovky.

„My bychom chtěli zákon precizovat, aby jasně říkal, na co má klient nárok a s čím může počítat v případě, že dojde k takovéto změně v podnikání z cestovní kanceláře na agenturu,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. V zákoně by se tak měl navíc objevit nový termín „realizace“, dosud se v normě mluví pouze o prodeji a organizaci zájezdů.

Sunny Days není od začátku února pojištěna proti úpadku, kvůli čemuž následně přišla o koncesi cestovní kanceláře a změnila se na agenturu. Jako taková může nyní pouze přeprodávat cizí zájezdy, nesmí ale prodávat ani vypravovat vlastní dovolené. V neděli přesto poslala klienty na vlastní zájezd do Egypta.

Ministerstvo ani Asociace českých cestovních kanceláří a agentur ale o správnosti postupu bývalé cestovky přesvědčeni nejsou, domnívají se, že Sunny Days měla klientům vrátit peníze, nebo zájezd převést na jinou pojištěnou cestovní kancelář. Ministerstvo už proto dalo živnostenskému úřadu podnět k prošetření postupu Sunny Days.

Sunny Days se přeměnila na cestovní agenturu 1. února poté, co jí koncem ledna vypršela povinná pojistka. Pojišťovna Generali smlouvu neprodloužila údajně kvůli špatné finanční situaci bývalé cestovky.