Dodavatele plynu je možné si vybrat. Trh řídí státní OTE

Praha - Od ledna 2010 funguje na trhu s plynem nový systém obchodování, který řídí státem vlastněná společnost OTE. Odběratelé mají nyní možnost měnit dodavatele stejným způsobem jako na trhu s elektřinou. A zájem roste, zatímco v prosinci změnilo dodavatele zhruba devět tisíc zákazníků, za jediný lednový den jich tak učinilo dva a půl tisíce. „Naším cílem je, aby všichni věděli, že tu možnost mají, aby si v případě svého svobodného rozhodnutí pro tu možnost mohli rychle sáhnout a aby nebyli obtěžováni zbytečnou administrativou,“ říká generální ředitel OTE Jiří Šťastný.

Nově se také zrychlila doba, za jak dlouho je možné dodavatele změnit a celá procedura teď trvá pouze měsíc. Více informací o postupu při změně dodavatele nebo počtu dodavatelů lze nalézt na webových stránkách eru.cz, ote-cr.cz a mojeenergie.cz.

Trh s plynem byl sice otevřený od roku 2007, ale na obchodování dohlížela společnost RWE Transgas Net. Ta byla kritizována za to, že nenabízí nezávislý prostor k obchodování. „Největší výhoda je v neutralitě. Protože je třeba vnímat RWE Transgas jako součást celého řetězce,“ komentuje to Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

„Nám se celkem zjednodušily některé činnosti. A díky tomu se budeme moci věnovat základním činnostem, jako je prodej kapacity, tranzitní přeprava a tak dále,“ reaguje na změnu systému Vladimír Outrata, ředitel Prodeje kapacity RWE Transgas Net.

Nabídka plynu s elektřinou, teplem a vodou je trendem

Mnoho firem v současnosti začalo nabízet elektřinu i plyn, což je podle expertů trend budoucnosti energetiky. „Kumulovaná nabídka, ať už elektrické energie s plynem, nebo dokonce s teplem nebo vodou, je určitě trend, který zákazník přivítá, protože je rozdíl, jestli vám chodí pět faktur, anebo jenom jedna,“ vysvětluje náměstek Hüner.

„Za necelé tři měsíce, co toto nabízíme velkým zákazníkům, jsme získali zhruba dvě procenta trhu, což považujeme za úspěšný vstup,“ informuje mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Rostoucí počet obchodníků s plynem může mít vliv také na cenu. Zatím ovšem většina firem nakupuje plyn od RWE. Pouze tři společnosti mají přímý kontakt na ruského a norského dodavatele a mohly by s cenou lépe manipulovat.