Kaufland zaplatí pokutu 190 tisíc za vejce špatné jakosti

Brno - Za prodej vajec s vadami jakosti definitivně potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS) obchodnímu řetězci Kaufland pokutu 190 000 korun. Pokutu udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) po kontrole, kterou provedla v roce 2006 ve strakonické prodejně. Dle kontrolorů byla část vajec od polského dodavatele znečištěná, případně naprasklá. Následně se Kaufland neúspěšně bránil žalobou, kasační stížnost však v lednu zamítl Nejvyšší soud.

Kaufland se bránil, že inspekce mohla upustit od pokuty nebo ji snížit, protože řetězec bez odkladu provedl řadu nápravných opatření. Řetězec například stáhl nevyhovující vejce z prodeje, přerušil odběr od polského dodavatele, zavedl nové kontroly jakosti a instaloval skener, který rozeznává mikroskopické praskliny na vejcích.

Podle Nejvyššího správního soudu je ale uložená pokuta relativně nízká. Inspektoři SZPI mohou za podobné prohřešky vyměřit až milion korun. „Jako k polehčující okolnosti bylo přihlédnuto k tomu, že nebyly prokázány škodlivé následky a úmyslné jednání a že účastník řízení provedl nápravná opatření u dodavatele,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Nygrínová.

Inspekce kontrolovala v roce 2006 polská vejce v Kauflandu opakovaně. Také Státní veterinární správa během speciální akce zaměřené na přepravu vajec v roce 2006 vrátila výrobcům statisíce vajec a udělila desítky pokut.

Plato vajec
Plato vajec