Projekt Opencard si prý Haguess ušil na míru

Praha – Projekt Opencard si asi hned na začátku „ušila na míru“ firma Haguess, která později vyhrála výběrové řízení, informoval dnes server iDnes.cz. Materiály s podmínkami pro budoucího provozovatele karty, které v květnu 2006 radním předložil magistrátní odbor informatiky, vznikly na počítači majitele Haguessu Jaroslava Turka. Uvedené materiály se přitom staly jedním ze základů pro výběrové řízení.

Jejich původ prý dokazuje historie počítačového souboru, na niž v úterý upozornila zastupitelka Jana Ryšlinková. „Když si v elektronickém souboru podkladů, které radním předložil odbor, rozkliknete jeho vlastnosti, zjistíte, že je nevytvořil odbor, ale že vznikl na počítači pana Turka,“ upozorňuje.

Dosud se mělo za to, že materiál vytvořila pouze firma s Haguessem personálně propojená. Jde o firmu Allshare – ve vedení obou firem sedí podnikatel Turek. Ryšlinková upozornila i na to, že dokument údajně z pera Haguessu je nápadně podobný dokumentu, který pro magistrát vypracovávala Allshare. To ale Haguess popírá.

Podle ředitele společnosti Haguess Petra Stránského je tvrzení Ryšlinkové nepravděpodobné. „Haguess určitě pro Allshare nic takového nedělal. Příloha k tisku, který projednali radní, byla jen doplňující materiál, který oni neschvalovali, měl jen ilustrovat, jak se takový projekt chová,“ řekl Stránský.

Kritizovaný pražský Opencard už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací. Praha se v současnosti chce pokusit projekt zachránit, jedná například o vstupu bankovního partnera.