Europoslanci chtějí z unie vymýtit bankovní tajemství

Štrasburk/Brusel – Bankovní tajemství by nemělo mít v Evropské unii místo. Shodli se na tom dnes europoslanci, když schválili zprávu, která vyzývá členské země k tomu, aby co nejdříve přijaly nezbytné kroky k vymýcení bankovního tajemství. Státy EU by si také měly mezi sebou automaticky vyměňovat informace o dani z příjmu a dani z přidané hodnoty. Parlament zdůrazňuje, že díky neexistenci takové legislativy státní pokladny přichází každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,2 bilionu korun).

„Jestli chce být Evropa efektivní v boji proti daňovým únikům, musí prolomit bankovní tajemství v celé Evropě,“ uvedli ve společném prohlášení autoři zprávy, kterou dnes europoslanci schválili, Magdalena Alvarezová a Leondardo Domenici. Členské státy o podobných návrzích jednají již delší dobu, ale zatím se jim díky odporu některých zemí, především Rakouska či Lucemburska, nepodařilo dohodnout. K přijímání návrhů, které se týkají daní, je v EU třeba souhlas všech 27 států.  

Pokud by nakonec podobné unijní zákony skutečně vstoupily v platnost, znamenalo by to, že například český daňový úřad by měl přehled o Češích, kteří platí daně za hranicemi. V současnosti je podobná výměna informací velmi komplikovaná a možná prakticky jen v případě podezření z trestné činnosti. V některých případech však není kvůli bankovnímu tajemství možné získat informace vůbec.

Ani europoslanci nejsou v názoru na bankovní tajemství jednotní

Nad prolomením bankovního tajemství ale nepanuje v europarlamentu jednomyslná shoda. Některým poslancům vadí například to, že parlament podle nich nemá právo zasahovat do daňové suverenity členských zemí. Proti záměru vymýtit bankovní tajemství se postavil třeba český europoslanec Ivo Strejček (ODS). Obává se toho, že v současné době roste v unii tlak na soustřeďování informací do jednoho místa.

Tlak na prolomení bankovního tajemství roste po celém světě. Honem na poplatníky, kteří díky němu ukrývali ve švýcarských bankách před daněmi miliardy, prosluly Spojené státy. Své tajné účty v zahraničí už ale přiznaly také tisíce Francouzů.