Čína bude soudit zaměstnance firmy Rio Tinto

Peking – Čína obžalovala čtyři zaměstnance nadnárodního těžebního gigantu Rio Tinto z korupce a krádeže obchodního tajemství. Tři Číňany a jednoho Australana tak nyní čeká soudní proces. Zaměstnanci byli zadrženi již loni v červenci. Případ vyvolal napětí mezi Čínou a Austrálií, která je klíčovým dodavatelem železné rudy pro čínské ocelárny.

„Obviněná čtveřice využívala své pozice k získávání výhod pro jiné a mnohokrát požadovala či nezákonně přijímala rozsáhlé úplatky od řady čínských ocelářských podniků,“ uvedla Nová Čína šanghajská prokuratura. Dodala, že obvinění využívali různé nepatřičné prostředky k získávání obchodních tajemství čínských ocelářských firem.

Případy, které se v Číně dostanou před soud, většinou končí usvědčením

Podle právního zástupce jednoho ze zaměstnanců hrozí obžalovaným až sedm let vězení kvůli podezření z obchodní špionáže a až dvacet let vězení kvůli podezření z korupce. Australská vláda ani firma Rio Tinto se k dnešní zprávě nevyjádřily. Společnost Rio Tinto již dříve uvedla, že její čtyři zaměstnanci neučinili nic protiprávního. Téměř všechny kriminální případy, které se v Číně dostanou před soud, končí usvědčením obžalovaných.

Celá kauza odstartovala poté, co firma Rio Tinto zrušila plány na spojení s čínským konkurentem Chinalco za 19,5 miliardy dolarů. Transakce podle akcionářů zvýhodňovala čínský podnik a mohla poskytnout Číně větší vliv na ceny klíčových komodit, jako je železná ruda.