Ministerstvo omezilo aukci dluhopisů

Praha – Ministerstvo financí (MF) dnes kvůli růstu výnosů prodalo o polovinu méně patnáctiletých státních dluhopisů, než původně plánovalo. Vyplývá to z oznámení ministerstva financí. Investoři tak získali podle údajů ČNB zhruba 3,5 miliardy korun. Emisní kalendář MF přitom počítal s šesti miliardami a investoři měli dokonce zájem o tyto dluhopisy za 13,6 miliardy korun.

Ministerstvo financí neakceptovalo podle mluvčího Ondřeje Jakoba nárůst výnosů českých státních korunových dluhopisů na patnáct let o patnáct bazických bodů. Vyšší výnosy totiž následně prodražují státu splácení těchto cenných papírů. „Prodaný objem je pro nás dostatečný a nemusíme prodávat dluhopisy za každou cenu. Spíše vážně prozkoumáme možnost prodat dluhopisy v zahraniční, což by mohlo být i levnější,“ uvedl.

Financování státního dluhu se prodražuje

Dnešní aukce ukázala podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka, že financování státního dluhu se prodražuje. „Prosincová aukce stejného papíru se upisovala za výnos 4,779 procenta, zatímco dnešní průměrný výnos činil 5,158 procenta,“ uvedl.

Samotné ministerstvo financí nakoupilo patnáctileté dluhopisy za dvě miliardy korun. Ministerstvo může vlastněné dluhopisy následně prodat na sekundárním trhu, tedy na burzách. Ministerstvo si chce podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 půjčit 280 miliard korun.