Evropští zemědělci slaví - „upalují“ končící komisařku pro zemědělství

Brusel - Mariann Fischerová Boelová v úterý skončila v čele Evropy jako komisařka pro zemědělství. V Evropské komisi uzavřela 66letá dánská politička, autorka řady kontroverzních reforem, svou pětiletou misi. Tu po celou dobu jejího působení provázely protesty a kritika na její osobu a politiku. Svérázné rozloučení pro ni nachystali belgičtí farmáři. Podle stovek nespokojených farmářů nejsou slzy v případě odchodu Boelové na místě. Belgičtí farmáři pro ni prý truchlit nebudou. Spíše naopak, její odchod z funkce v ulicích Bruselu hojně slaví.

Její tvář tak symbolicky mizí nejen ze stránek a informačních letáků Evropské komise, ale i v plamenech v centru Bruselu. „Tohle je symbolická akce, my jí tady symbolicky upálíme a s ní i její ultraliberální politiku,“ vysvětlil Schoepges, prezident belgické mlékařské asociace.

Farmáři hledí vstříc rumunskému komisaři

Nyní farmáři doufají, že s nástupem rumunského komisaře Daciana Colose do funkce několikaměsíční stávky a demonstrace skončí. Podle zemědělské asociace teď musí Evropská unie přehodnotit svou politiku ohledně mléčných kvót a snížit produkci mléka - jen to podle nich může vytáhnout znovu ceny vzhůru.

Erwin Schoepges, prezident belgické mlékařské asociace

„Je zřejmé, že politika paní Fischerové Boelové mnoho zemědělských podniků zruinovala nebo je aspoň velmi poškodila. Někteří zemědělci spáchali sebevraždu, protože už neviděli žádnou cestu ven a za tuhle politiku je komisařka zodpovědná.“

Výkupní ceny mléka totiž spadly až na úplné dno. Dvacet centů za litr podle zemědělců kryje jen polovinu jejich nákladů. V červnu loňského roku tak odstartovali sérii prostestů. Do Bruselu se tehdy sjely tisíce zemědělců. Ještě razantněji postupovali farmáři o tři měsíce později, kdy do polí vylili několik set tisíc litrů mléka. Tehdy se tak připojili k oficiální zemědělské stávce v zemi.

"Upálení" Mariann Fischer Boelové
„Upálení“ Mariann Fischer Boelové