Europoslanci nepovolili Američanům přístup k bankovním datům

Štrasburk - Evropský parlament se dnes postavil negativně ke kontroverzní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy o sdílení dat o bankovních převodech. Američané považují dokument za neoddělitelnou součást boje proti terorismu a už dříve varovali, že jeho neschválení ponesou s nelibostí.

Američanům umožnila nahlížet do evropských záznamů o bankovních převodech přechodná dohoda, a to prostřednictvím mezinárodní bankovní sítě SWIFT. Dá se čekat, že její smetení se stolu vyvolá v USA kritické hlasy. Američtí představitelé před jejím odmítnutím varovali. Šéfka diplomacie Hillary Clintonová kvůli tomu dokonce volala do Bruselu.

„Hillary Clintonová kontaktovala předsedu evropského parlamentu, ale víceméně se snažila žehlit to, co opomenulo švédské předsednictví,“ informoval český europoslanec Libor Rouček (ČSSD).

Rozhodnutí poslanců je pro USA nezdarem protiteroristické spolupráce

„Tento výsledek je nezdarem protiteroristické spolupráce EU a USA,“ uvedla v reakci na krok parlamentu americká ambasáda při EU. Toto rozhodnutí podle ní nabourává důležitý protiteroristický nástroj, který významně přispěl k protiteroristickému úsilí mezi USA a Evropou.


Proti dohodě se postavili levicoví poslanci a část liberálů. Podle nich nezaručuje dostatečnou ochranu osobních dat Evropanů a není sepsána na základě reciprocity. I odpůrci smlouvy ale upozorňují na to, že její text dostali na stůl pozdě, čímž kritizují i Radu EU a ministry, kteří tuto smlouvu schválili koncem loňského roku. Tedy v době, kdy ještě neplatila Lisabonská smlouva, uvedla zpravodajka ČT Eva Hrnčířová.

Nizozemská europoslankyně Jeanine Hennis:

„Nejsem proti transatlantické spolupráci, je velmi důležitá, ale to, co bylo na stole, je hodně velký odklon od toho, čemu říkáme evropské právo, a co bychom chtěli mít v praxi.“

Jde o první případ, kdy europoslanci použili veto u mezinárodních smluv, jak jim to nově umožnila Lisabonská smlouva. Právě na základě Lisabonské smlouvy se zvýšily pravomoci Evropského parlamentu včetně rozhodování o podobných dohodách, jako je ta o SWIFTu. Tu ale poslanci mohli jen schválit, či odmítnout, ne rozhodovat o její podobě.

USA přesto do účtů nahlédnou

Ovšem navzdory dnešnímu hlasování europarlamentu mohou Spojené státy bankovní data získat na základě bilaterálních dohod s jednotlivými zeměmi Evropské unie. „Bez dohody budou mít naši spojenci nadále přístup k citlivým informacím, ale bez bezpečnostních záruk obsažených ve SWIFTu,“ uvedl europoslanec ODS Jan Zahradil.

Charakter dohody EU-USA o bankovních informacích byl prozatímní. Dohoda začala platit tento měsíc a měla fungovat devět měsíců. Během nich měly Brusel a Washington dohodnout trvalé podmínky sdílení dat. V praxi veto europoslanců ale příliš nemění. Data se budou předávat dál – jen podle jiné smlouvy a jiných pravidel.

V bance
V bance
Více fotek
  • V bance autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/955/95482.jpg
  • Jan Zahradil autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1205/120479.jpg