Dráhy vykázaly provozní zisk, celkem ale prodělaly miliardu

Praha – České dráhy loni poprvé hospodařily s provozním ziskem před odpisy (EBITDA). Především díky několikamiliardové pomoci od státu se výsledek zlepšil o 4,8 miliardy na 1,1 miliardy korun. Celkem ale hospodaření státního dopravce skončilo v miliardovém minusu, hlavně kvůli odpisům. Uvedli to zástupci ČD na tiskové konferenci.

Za zlepšením hospodaření stojí především stát, který loni mimořádně vyrovnal dlouhodobou ztrátu z provozu krajských vlaků částkou 3,2 miliardy korun. Z jízdného České dráhy loni utržily 6,58 miliardy korun, zhruba o šest procent více než v roce 2008. Tržby se zvedly přesto, že dopravce loni přišel o sedm procent cestujících, celkem vlaky využilo 163 milionů lidí. Do nových vlaků podnik loni investoval rekordních 4,2 miliardy korun, letos to má být pět miliard.

Analytik Cyrrus Karel Potměšil:

„Z veřejných zdrojů dostaly asi dvanáct a půl miliardy, zatímco na svých vlastních tržbách vygenerovaly pouze šest a půl miliardy.“

Video Reportáž Jakuba Linky
video

Reportáž Jakuba Linky

Dráhy sice snížily náklady a zvýšily tržby, podle ekonomů mají ale k soběstačnosti daleko. Oprava necelé tisícovky nádraží ale vyjde na dvacet miliard korun. Dráhy je chtějí získat prodejem nepotřebných budov. Jenže najít kupce nemusí být vůbec snadné. Třeba palác v Praze v Hybernské ulici se dráhy snažily prodat v aukci už třikrát. Investoři ho ale za půl miliardy nechtěli a neslyšeli ani na cenu 350 milionů.