Na stát budeme letos vydělávat o osm dní déle

Praha – Češi letos přestanou pracovat na stát o osm dní později než loni. Takzvaný den daňové svobody totiž letos připadá podle výpočtů společnosti Patria Finance na 20. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

„V letošním roce se měnila celá řada parametrů daňového systému. Daně letos spolknou 35,3 procenta HDP, respektive 46,9 procenta čistého národního důchodu. Na zaplacení daní tak budeme potřebovat 171 dní,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Od letošního roku se zvýšily o procentní bod obě sazby DPH, spotřební daně u alkoholu a pohonných hmot a zvýšil se strop pro sociální pojištění. Zároveň se ale snížila sazba daně z příjmu právnických osob.

Den daňové svobody vypočítává rovněž každoročně i Liberální institut. Loni získali lidé podle jeho výpočtů daňovou svobodu 13. června. Institut vypočítává den daňové svobody z dat OECD, přesněji z jejich odhadu podílu veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Patria Finance vypočítává den daňové svobody metodou sestavenou organizací Tax Foundation.

Den daňové svobody
Den daňové svobody