Plzeň „aktivně“ podává pomocnou ruku nezaměstnaným

Plzeň – Nezaměstnaní v Plzeňském kraji se mohou zapojit „Aktivně do práce“. Tak se totiž jmenuje projekt, který má kraji pomoci bojovat s dlouhodobou nezaměstnaností. Za přispění Evropské unie kraj organizuje rekvalifikační kurzy pro lidi bez práce a aktivně podporuje vytváření nových pracovních míst. Za každé nově otevřené místo mohou firmy dostat po dobu trvání projektu až 130 tisíc korun ročně.

Projekt Aktivně do práce je určen pro 410 dlouhodobě nezaměstnaných. „V současné době je v projektu 131 lidí,“ uvedla projektová manažerka plzeňského úřadu práce Hana Miksová. Projekt se skládá z rozličných rekvalifikačních kurzů, školení a praxe. Klientům se dostane také individuálního poradenství včetně pomoci psychologa. Veškeré služby poskytuje Plzeňský kraj ve spolupráci s dodavatelskou společností S-COMP Centre CZ zdarma.

Rekvalifikační kurzy si mohou nezaměstnaní vybrat z celé řady oborů, které se těší velkému zájmu zaměstnavatelů. Nechybí ani výuka počítačové gramotnosti. „V současnosti máme největší zájem o rekvalifikace z oblasti zdravotní péče,“ doplnil projektový manažer S-COMP Centre CZ Pavel Mráz.

Evropská unie přispěla za projekt s rozpočtem přes 35 milionů korun 25 miliony. Peníze šly z operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost. Evropská dotace pomůže nezaměstnaným i s uplatněním v praxi. Firmy, které pro ně najdou práci, dostanou až 130 tisíc korun za vytvoření každého nového nebo tzv. společensky účelného pracovního místa, tedy místa určeného pro pracovníky s hendikepem.

Projekt Aktivně do práce potrvá až do října příštího roku. Každý klient v něm setrvá zhruba čtyři měsíce. Podrobné informace o projektu je možné nalézt na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Ministerstvo vyhlásilo druhou fázi projektu „Vzdělávejte se!“

Evropský sociální fond navíc proplácí zaměstnancům firem, které zasáhla krize, rekvalifikační kurzy v rámci projektu „Vzdělávejte se!“. Kurz má pomoci odpovědět na otázku, jak se vyrovnat s ekonomickou krizí a přitom nepropouštět. Například na Chrudimsku už tuhle možnost využily desítky podniků.

„Důraz je kladen především na to, že se má překlenout doba, kdy je firma v dočasných obtížích a maximální doba trvání podpory je šest měsíců,“ říká k projektu Miroslav Panák z chrudimského úřadu práce.

Na Chrudimsku už vzdělávací programy včetně náhrady mezd přišly na sedm milionů korun. Místní úřad práce v současnosti eviduje zhruba 6 500  nezaměstnaných a pouze 230 volných pracovních míst.

Na projekt „Vzdělávejte se!“ je vyčleněno celkem 1,5 miliardy korun a žádosti o zapojení do projektu budou moci zaměstnavatelé podávat až do 30. června 2011. Více informací nabízí opět stránky ministerstva.

Účastnice rekvalifikačního kurzu
Účastnice rekvalifikačního kurzu
Více fotek
  • Účastnice rekvalifikačního kurzu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1423/142226.jpg
  • Školení a kurzy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1458/145790.jpg