Banky zůstávají vůči podnikům opatrné

Praha – Domácnosti dluží bankám skoro 940 miliard korun. Loňský desetiprocentní růst nezbrzdila ani ekonomická recese. Ta naopak výrazně přibrzdila aktivitu bank ve vztahu k podnikům. Těm bankovní domy v loňském roce půjčovaly opatrněji. A tomu odpovídají i čísla: podíl úvěrů se propadl o víc než osm procent. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila Česká národní banka.

Banky nabízí nižší půjčky za vyšší úrok, a navíc podnik dostane peníze jen na smysluplný podnik. Banky už penězi zdaleka tolik nehýří. Každého klienta víc prověřují a každou korunu několikrát otočí, než se rozhodnou ji půjčit.

Analytik Patria Tomáš Vlk:

„Pro banky nastupující finanční krize znamenala očekávání vyšší rizikovosti svých klientů a podle toho taky zpřísnily podmínky nejen pro firmy, ale celkově i pro spotřebitele. Úvěry firmám jsou více závislé na ekonomickém cyklu, rychleji klesají a potom i rychleji rostou. Úvěry domácností jsou obecně stabilnější.“

Zpřísněné podmínky nejvíce pocítily podniky, objem poskytnutých úvěrů klesl v loňském roce o více než osm procent. Banky se ale hájí. Není to prý jen jejich vinou, samy podniky už o půjčky nemají tolik zájem. Firmy naopak mluví o tom, že naráží na přísnou bankovní politiku. „Dobré firmy pocítí snižování rizikových přirážek bank, naopak ty špatné budou mít čím dál větší problém dostat se k úvěrům,“ vysvětluje ředitel Raiffeisenbank Lubomír Žalman.

Nebankovní společnosti loni rozpůjčovaly přes 190 miliard korun. Na první pohled ze statistik vyplývá, že větší ochotu zadlužit se teď mají podnikatelé. Od nebankovních společností si totiž půjčili o 6,5 procent víc než o rok dříve. Zdání ale podle expertů klame a úvěry posílily jen na úkor dříve oblíbenějšího leasingu.