ČSSD ustoupila od plošného zvýšení sociálního pojištění

Praha - S celoplošným zvýšením sociálního pojištění pro zaměstnance zatím sociální demokraté nepočítají a ustoupili od něj. V případě, že ČSSD vyhraje volby, chystá se zvýšit sociální pojištění o jedno procento zaměstnavatelům a lidem s měsíčním příjmem nad 100 000 korun, uvádí dnešní Hospodářské noviny. Přitom ještě v pondělí sociální demokraté tvrdili, že jednou z možností, jak dostat do obrovsky zadluženého rozpočtu potřebné miliardy, je všem zaměstnancům plošně zvýšit sociální pojištění.

Jiří Paroubek, předseda strany, nyní obrátil a tvrdí, že sociální demokraté sice chtějí po volbách sociální pojištění zvýšit, ale jen zaměstnavatelům. „Jedno procento navýšení pojistného by šlo na vrub zaměstnavatelů,“ uvedl Parubek, který chce díky tomuto manévru vybrat do rozpočtu deset miliard korun.

Místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka:

„Připouštím pouze jednoprocentní zvýšení sociálního pojištění na straně zaměstnavatele. Já nechci, aby se zvýšení daní a odvodů dotklo lidí s průměrnými a podprůměrnými příjmy.“


Pro zaměstnavatele bude mít vyšší pojištění důsledky. Zvýší firmám náklady na pracovní sílu v době, kdy se budou vzpamatovávat z dopadů ekonomické krize. „Vyšší pojištění zvýší náklady na pracovní sílu, firmy budou hledat úspory a první, co udělají, je, že se začnou zbavovat lidí,“ varuje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Od ODS opět kritika

Také občanští demokraté velmi podobně kritizují své sociální konkurenty za jejich plány. „Už dnes patříme mezi země s nejvyšším sociálním pojištěním v Evropě. Pokud ho budeme ještě zvyšovat, tak tím jen zatížíme firmy a zvýšíme už tak rostoucí počet nezaměstnaných,“ uvedl místopředseda strany Petr Nečas.

Pokud by v parlamentních volbách ČSSD zvítězila, čekalo by firmy kromě jednoprocentního zvýšení sociálního pojištění i zvýšení daní z příjmu z 19 na 21 procent.