Česká ekonomika loni propadla o 4,3 procenta

Praha - Česká ekonomika za celý loňský rok po očištění od cenových, sezonních a kalendářních vlivů propadla ve srovnání s rokem 2008 o 4,3 procenta. Hrubý domácí produkt se pak v posledním loňském čtvrtletí meziročně snížil o 4,2 procenta. K oživení hospodářství na konci roku nedošlo ani ve srovnání s předchozím čtvrtletím, HDP proti němu totiž klesl o 0,6 procenta. Čísla vyplývají z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle statistiků byl pro vývoj HDP za celý loňský rok určující výrazný mezičtvrtletní pokles v prvním čtvrtletí následovaný nevýrazným růstem hrubé přidané hodnoty v následujících čtvrtletích. Bez očištění o sezonní a kalendářní vlivy byl HDP v reálném vyjádření v celoročním úhrnu nižší o 4,4 procenta, z toho meziročně o 3,9 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.

Analytici čekali lepší výsledek

Video Rozhovor s Alešem Michlem
video

Rozhovor s Alešem Michlem

Analytici ovšem předpokládali lepší loňský výkon české ekonomiky, jak dokládá Petr Dufek z ČSOB: „Ani náš pesimistický odhad (pokles o tři procenta) nestačil na výsledek, který naznačuje propad o více než čtyři procenta.“

Odhad analytika Jiřího Škopa z Komerční banky na rok 2010:

„Česká ekonomika by letos měla po loňském propadu ve výši 4,3 procenta mírně vzrůst o 1,5 procenta. Tento růst bude ovšem způsoben pouze pozitivním příspěvkem na straně zásob, ostatní složky HDP by měly k růstu přispívat negativně.“

Podle statistiků vykázala ekonomika pokles i proti třetímu čtvrtletí. „Jak je vidět ze zpráv, zatímco situace v průmyslu se ke konci roku začala stabilizovat, propad se přesunul do odvětví služeb. Mizerný výsledek ekonomiky za poslední kvartál ukazuje, že oživení přijde se zpožděním a navíc bude nejspíše jen pozvolné, malé a velmi zranitelné,“ podotkl Dufek. Podle Škopa jsou čísla za čtvrté čtvrtletí zklamáním.

„Pokud tady bude nulový ekonomický růst, tak neufinancujeme ten náš sociální stát,“ říká ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl s tím, že jsou tady teď důležitější otázky (jako například stárnutí populace, řecká otázka), než jestli nám roste, nebo klesá HDP. Politici podle něho nemají teď šanci s číslem u HDP nějak hnout. Zároveň zdůrazňuje, že je nutné se chovat rozumně a neříkat lidem, že jsme v hrozné krizi.

Důvodem mezičtvrtletního snížení HDP v posledním loňském čtvrtletí byl podle statistiků pokles daní z produktů o 6,9 procenta zejména v důsledku vysoké srovnávací základny ve třetím čtvrtletí: „Hrubá přidaná hodnota v odvětvovém úhrnu naopak o 0,2 procenta vzrostla díky pozitivnímu příspěvku průmyslu, negativně však působil pokles v odvětvích obchodu, podnikatelských služeb a stavebnictví.“

Vyhlídky nejsou příznivé ani pro letošní rok. Ochota lidí nakupovat je slabá a v kombinaci s rostoucí nezaměstnaností jen tak něco Čechy do obchodů nepřiláká.

ČSÚ sestavil předběžný odhad na základě dílčích informací ze statistických zjišťování a administrativních zdrojů. Zpřesněný odhad vývoje HDP a jeho složek úřad zveřejní 11. března.

ČNB zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka navíc dnes zhoršila odhad vývoje deficitu veřejných financí pro letošní rok, a to na 5,9 procenta hrubého domácího produktu. V listopadu centrální banka odhadovala deficit veřejných financí ve výši 4,9 procenta HDP. Pro příští rok očekává rovněž zhoršení na 6,5 procenta, přičemž předchozí odhad ČNB počítal pro rok 2011 s deficitem 5,6 procenta HDP. Vyplývá to z dnešní Zprávy o inflaci publikované ČNB. Pro přijetí eura je přitom nezbytné dodržet tříprocentní hranici.

HDP ČR
HDP ČR
Více fotek
  • HDP ČR autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1424/142383.jpg
  • Petr Dufek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/903/90273.jpg
  • Aleš Michl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1046/104511.jpg
  • Česká národní banka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/75/7443.jpg