Evropský průmysl klesl o víc než 1,5 procenta

Brusel - Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala v prosinci meziměsíční propad o 1,7 procenta, v celé 27členné Evropské unii pak o 1,9 procenta. Podle záznamů Evropského statistického úřadu (Eurostat) v listopadu vzrostla průmyslová produkce v unijních zemích platících eurem o 1,4 procenta, zatímco o 0,9 procenta v celém bloku.

Pokles je ještě výraznější v meziročním srovnání. Proti prosinci 2008 propad činí pět procent v případě eurozóny a 4,9 procenta u EU.

Největší propad mezi státy, u nichž jsou data dostupná, zaznamenali v měsíčním srovnání evropští statistici v Dánsku s poklesem průmyslové výroby o 5,2 procenta a v Irsku s Lotyšskem se snížením shodně o 4,2 procenta. V pouhých šesti zemích průmysl rostl, nejvíce v Litvě o 2,3 procenta a Portugalsku o 0,7 procenta.

V prosinci se proti situaci před rokem propadla průmyslová výroba ve všech státech EU s výjimkou Rumunska, Polska, Slovinska a Nizozemska. Největší propad o 19,3 procenta hlásí Dánsko, v Bulharsku průmyslová výroba klesla o 12,1 procenta.

Malá mořská víla v kodaňském přístavu
Malá mořská víla v kodaňském přístavu