Haguess dostal od státu 25milionovou dotaci

Praha – Společnost Haguess, která je hlavním dodavatelem systému Opencard, dostala na počátku roku 2006, tedy jen pár měsíců před získáním lukrativní zakázky hlavního města, dotaci ve výši 25 milionů korun od tehdejšího ministerstva informatiky řízeného ministryní za US-DEU Danou Bérovou. Účelová dotace měla sloužit především na projekt čipové karty, který se však nemohl realizovat, aniž by o několik měsíců později pražský magistrát nevypsal zakázku na Opencard. Informuje o tom dnešní právo s odvoláním na účetní závěrku Haguessu za rok 2006.

Podle bývalé ministryně Bérové dostal Opencard dotaci v rámci rozdělování privatizačních výnosů z Českého Telecomu. „Celkem šlo o dotace v objemu 200 milionů korun. O udělení dotací ministerstvo rozhodovalo na základě doporučení Fóra pro vysokorychlostní internet, ve kterém byli lidé navržení odbornými organizacemi,“ upozornila. Dodala, že jádrem problému mohlo být to, že nástupce jejího resortu – ministerstvo vnitra – nakládání s dotacemi již nekontrolovalo. Ministerstvo vnitra v reakci na její vyjádření uvedlo, že tuto skutečnost prošetří.

Opencard nesplňuje vstupní požadavky

Systém, který používá Opencard, měl být kompatibilní s libereckou městskou kartou. Více než 50 tisíc obyvatel hlavního města a Libereckého kraje mělo mít prostřednictvím multiaplikační karty přístup ke službám, jako např. bezhotovostní platby za jízdné, nejen ve svém regionu, ale i v regionu partnerském.

Slibované propojení však nikdy nezačalo fungovat. Haguess sice tvrdí, že ho má připravené, problém je pouze v neexistenci dohody mezi Libercem a Prahou. Zdroj z libereckého magistrátu, který cituje deník Právo, ale vidí problém jinde. „Dodavatel je stejný jako v případě Opencard, ale databáze jsou odlišné. Technicky to tedy zatím není možné,“ konstatoval. Nekompatibilitu obou systému potvrdilo i Klientské centrum liberecké městské karty.

Haguess vsadil na zastaralou technologii

Haguess podle některých zdrojů v roce 2006 poskytl služby libereckému i pražskému magistrátu, pilotní fáze projektu ovšem skončila nevalně. Haguess totiž vsadil na tzv. hybridní kartu s kryptoprocesorem, což se podle výsledků auditu společnosti Nexia ukázalo „jako koncepčně zcela špatné rozhodnutí“. Již v době schvalování projektu byla totiž k dispozici modernější bezkontaktní technologie s vyšším zabezpečením, na kterou pak Haguess v projektu Opencard velmi brzy přešel.

V současné době je v provozu pouze 4950 kusů původních hybridních karet z celkového počtu 50 tisíc. Zbylá část asi 45 tisíc karet zřejmě leží ve firemních skladech. „Je zcela racionální očekávat, že tyto karty nebudou klienty Opencard využívány a představují zmařenou investici. Přesto došlo k tomu, že celá dodávka všech 50 tisíc kusů hybridních karet za zhruba 18,9 milionu Kč byla firmě Haguess zaplacena,“ konstatovali auditoři Nexie.

Kritizovaný projekt Opencard již stál zhruba 888 milionů korun. Slibované příjmy se však zatím nepodařilo realizovat, a to především kvůli tomu, že karta zatím nenabízí všechny plánované funkce. Pražský magistrát ovšem nehodlá ztrátový projekt ukončit, nyní se snaží nalézt strategického partnera, který by mu pomohl dotáhnout projekt do zdárného konce. Hovoří se například o spojení s bankou, magistrát údajně vede také jednání se Sazkou.

Zpráva s výsledky prvního auditu projektu Opencard
Zpráva s výsledky prvního auditu projektu Opencard