Dodatek smlouvy k Opencard je na světě, Praze se rozvázaly ruce

Praha – Smlouvu k projektu Opencard, která je pro Prahu velmi nevýhodná, se podařilo změnit. Pražský magistrát dnes s firmou Haguess podepsal dodatek, jenž má jeho postavení v celém projektu posílit. Díky dodatku klesnou třeba náklady města na vydání každé karty, do projektu bude moci už v polovině letošního roku vstoupit nový hráč, který by efektivněji zajistil provoz kartového centra.

Metropole díky dodatku podle primátora Pavla Béma (ODS) ušetří 120 milionů korun. Celkové náklady na projekt by měly klesnout z původních 888 milionů korun na 833 milionů. Bez zaplacení licence Haguess dodá městu dalších 260 tisíc karet, což by mělo sumu, kterou město za každou vydanou kartu zaplatí, stlačit na 1280 korun ze současných 2380 korun.

Ředitel společnosti Haguess Petr Stránský:

0„Nejsme z toho nadšení. Na druhou stranu musím říct, že jsem rád, že jsme to dotáhli do konce a budeme se moci soustředit na rozvoj.“


Snížení jednotkových nákladů na Opencard umožní dopravnímu podniku zcela zrušit papírové kupony. Výhradně prostřednictvím červené kartičky se budou dát roční, čtvrtletní a měsíční předplacené kupony koupit už od příštího roku.

Kartové centrum od července bez Haguessu

Dodatek ke smlouvě dále mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí partner. Už od 1. července 2010 může centrum kartových služeb, které je mozkem celého systému a kde se karty vydávají či reklamují, provozovat jiná firma než Haguess. Magistrát nyní připravuje výběrové řízení, ze kterého by měl nový provozovatel vzejít.

O zakázku se v novém tendru samozřejmě může znovu ucházet i firma Haguess. Zatím v tom ale jasno nemá. „Je to předčasné, ale nevylučujeme to,“ uvedl ředitel společnosti Haguess Petr Stránský.

I když se smlouvu o Opencard podařilo narovnat, projekt stále sklízí vlnu kritiky. Pochyby budí např. státní dotace, kterou na projekt čipové karty Haguess dostal ještě dřív, než pražskou zakázku získal. Podle největších kritiků je ale Opencard především ukázkou neschopnosti úředníků.

Pražská zastupitelka Markéta Reedová:

0„Vracením peněz a snižováním původně domluveného rozpočtu pražský magistrát i firma Haguess fakticky přiznávají, že projekt Opencard je gigantickou ukázkou neschopnosti na straně jedné a tunelování veřejných prostředků na straně druhé.“


Nevýhodnost dosavadní smlouvy se společností Haguess kritizovaly všechny tři prověrky, které si nechal magistrát zpracovat, aby měl dostatek podkladů k posouzení celého projektu. Město dosud vynaložilo na projekt 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. V původních plánech se přitom hovořilo o tom, že se veškeré investice metropoli vrátí do konce roku 2009.