Ahold stáhl z prodeje tuny španělské šunky

Praha – Řetězec Ahold stáhl z prodeje zásilku více než dvou tun španělské šunky, která obsahovala zvýšené množství bakterie listerie. Veterináři v současné době prověřují další zásilku téhož výrobku. Z trhu se stahuje šunka Natura od španělského výrobce Casedemont s. a. Espaňa, šarže 094511 s datem spotřeby 1. května 2010. Zákazníci, kteří si tuto šunku koupili, mohou výrobek vrátit.

„Pro Státní veterinární správu (SVS) to znamená situaci prověřit, popřípadě odebrat další vzorky a podniknout odpovídající kroky,“ uvedl mluvčí SVS Josef Duben. Veterinární správa o přítomnosti závadného masného výrobku informovala prostřednictvím systému rychlého varování RASFF ostatní země Evropské unie.

Listerie je běžně přítomna v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Pokud se dostane do jídla, ještě to neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo s onemocněním AIDS.

Španělská firma listerii ve výrobku popírá

„Španělská firma okamžitě testovala všechny šarže, jak na skladech v ČR tak ve Španělsku, ve státem pověřených akreditovaných laboratořích a samozřejmě s negativním výsledkem,“ řekl Marek Peterka ze společnosti Casademont s tím, že se šunka vaří deset hodin v originálním obalu, a proto prý není technicky možné, aby tam listerie byla.

Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. V minulých letech onemocněly kvůli listerii v Česku řádově desítky lidí.

Nákup uzenin
Nákup uzenin