Česká prasata vymírají, je jich nejmíň od války

Praha - Chovy českých prasat se už po léta smršťují. Dokládají to i čísla Českého statistického úřadu, podle kterého chovali zemědělci koncem loňska v Česku nejméně prasat za více než 60 let. K loňskému 1. prosinci čítaly stavy prasat 1,913 milionu kusů, v zemi však bylo méně zvířat chováno naposledy v roce 1946. Jen v průběhu loňského roku se v tuzemsku zmenšily chovy vepřů o více než deset procent.

Trvající úbytek zvířat způsobuje každoroční problémy s odbytem obilí, které je základní složkou krmných směsí pro prasata a ztrácí tak užití.

„Na tento problém již léta upozorňujeme,“ bránil se prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj by proto měla být odvětví chovu vepřů věnována zvláštní pozornost v připravované koncepci českého zemědělství, stát by měl chov prasat i zpracovatele masa navíc podpořit prostředky z Programu rozvoje venkova.

„Pokud se tam nenainvestují peníze, nejsme schopni konkurovat,“ dodal Veleba. Zpracovatelský průmysl nedokáže plnit požadavky obchodních řetězců na dodávky masa, které je tak v obchodech nahrazováno masem z dovozu.

Prasnice ovšem více plodí

Naopak mírně se v loňském roce zvýšila užitkovost chovů. Jedna prasnice porodila průměrně 23,7 selat, meziročně se jedná o 1,4procentní nárůst. Ze všech narozených selat jich přežilo 89,1 procenta, což bylo oproti stejnému období roku 2008 zlepšení o 0,2 procenta. Prodej jatečných prasat klesl o 13,8 procenta. Podle ředitele odboru zemědělských statistik ČSÚ Jiřího Hrbka se porážky chovných prasat se v závěru roku zmírnily. Do budoucna by se podle něj proto mohlo zmírnit tempo poklesu.

Loni se obdobným tempem jako chovy snižovala i produkce vepřového. Ta v minulém roce dosáhla 284 572 tun, což bylo o 10,2 procenta méně než o rok dříve. Spotřeba v posledních letech zůstává téměř neměnná těsně nad 40 kilogramy vepřového na osobu a rok, jeho dovoz tak kvůli klesající domácí produkci roste.

Dovoz vepřového vs. jeho spotřeba: 50 na 50

Podíl dováženého vepřového na jeho domácí spotřebě by podle dřívějšího vyjádření předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Jaromíra Klouda mohl dosáhnout 50 procent. Vepřové přitom stále zůstává v Česku nejoblíbenějším druhem masa.

Jan Veleba
Jan Veleba
Více fotek
  • Jan Veleba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/460/45909.jpg
  • Maso zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/180/17959.jpg