Tripartita kritizuje zelené - Nemůžeme mlčet, reaguje Liška

Praha - Zástupci tripartity se ostře pustili do Strany zelených, která kritizuje některé body vládního protikrizového balíčku. Podle tripartity přinesou dostavba Temelína, stavba jezů na Labi nebo rekonstrukce elektrárny Prunéřov tisíce nových pracovních míst, podle zelených ale pouze příliš navýší podíl těžkého průmyslu. „Nemůžeme mlčet, když se velmi kontroverzní projekty, které mají svá rizika nejenom ve smyslu zdraví lidí a přírody, ale také mohou způsobit obrovské plýtvání veřejnými prostředky, vydávají za něco, co nemohou být,“ říká předseda zelených Ondřej Liška.

„Je nepochybné, že řada z těch úkolů, které tam jsou, musí přinést nové investice a musí tím pádem přinést i novou práci a nová pracovní místa,“ reaguje ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Zástupci tripartity obviňují zelené z touhy zviditelnit se před volbami. Ti podobné útoky odmítají a upozorňují, že například modernizace Prunéřova v současné podobě je nesmyslná.

„Investice za pětadvacet miliard korun přinese osm set nových pracovních míst. To v přepočtu znamená, že investor bude investovat do jednoho pracovního místa jednatřicet milionů korun. Chci vidět, která vláda či který investor si může dovolit takovou luxusní investici,“ vysvětluje námitky zelených Liška.

Vláda, odbory a zaměstnavatelé trvají na svém. „Ty investice za prvé nebudou státu, ale budou ČEZu. Za druhé tu elektrickou energii potřebujeme do budoucna,“ tvrdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Kritiku zelených ale údajně potvrzuje také Evropskou komisí včera schválený protikrizový balíček, který podporuje především moderní technologie nebo investice do vědy.