Pecina nechá prověřit milionovou dotaci pro Haguess

Praha – Ministr vnitra Martin Pecina si chce posvítit na 25milionovou dotaci, kterou dostala společnost Haguess, dodavatel systému Opencard, od státu na počátku roku 2006. Píše o tom dnešní vydání deníku Právo. Peníze byly určeny na projekt propojení čipových karet Prahy a Liberce, avšak Haguess je dostal ještě předtím, než uzavřel smlouvu na lukrativní pražskou zakázku. Podle informací libereckého magistrátu však dodnes propojení nefunguje, dotace byla přesto vyhodnocena kladně.

Haguess dostal dotaci ještě od ministerstva informatiky, v jehož čele stála ministryně za US-DEU Jana Bérová. „Tato dotace byla ze strany ministerstva informatiky 24. dubna 2007 vyhodnocena a s kladným výsledkem závěrečně ukončena,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. V té době se však podstatná část záměrů projektu ještě vůbec nerealizovala. Od té doby už správnost dotace nikdo nekontroloval. Po zániku ministerstva informatiky v polovině roku 2007 přešla jeho agenda pod ministerstvo vnitra, v jehož čele v té době stál Ivan Langer (ODS).

Pecina prověří okolnosti poskytnutí i využití grantu

„Ministr vnitra v těchto dnech nařídí provedení kontroly výše zmiňovaného projektu,“ informovala mluvčí ministerstva Jana Malíková.


Přes Opencard se mělo dát bezpečně komunikovat s lékařem

Státní dotaci dostal Haguess na projekt Centrum sdílených služeb pro e-municipality a zdravotní portál. Jeho hlavním cílem bylo během roku 2006 vybudovat a spustit systém propojených on-line aplikací, které měly obyvatelům Prahy a Liberce umožnit využití multiplikační čipové karty k identifikaci v elektronických systémech, k bezpečné komunikaci s lékařem nebo k bezhotovostním platbám včetně úhrady jízdného v hromadné dopravě.

„Čerpání dotace představovalo 24,8 milionu. Celkem bylo na projekt vyčerpáno včetně vlastních zdrojů příjemce dotace a dalších účastníků projektu 73,4 milionu,“ uvedla Malíková. Grant šel z dotačního titulu Vysokorychlostní přístup k internetu. Podle odborníků na informační technologie ale projekt s vysokorychlostním internetem příliš nesouvisel.

Grant pro Haguess jeden z mála, který se nekrátil

Kromě Haguessu dostal od státu stejně vysokou dotaci už jen projekt Národní broadbandové knihovny, tento grant byl poté zkrácen na polovinu. Podobný osud stihnul naprostou většinu ostatních projektů, jejichž původní podpora byla přitom ve srovnání s Haguessem výrazně nižší. Důvody, proč ministerstvo informatiky některé dotace krátilo, a některé ne, nejsou známy.

Stránský z Haguessu pomáhal městu s Opencard

Dnešní Právo rovněž informuje o tom, že odbor informatiky pražského magistrátu spolupracoval na přípravě projektu čipové karty s Petrem Stránským, který byl v té době členem projekčního týmu společnosti Haguess, jež zakázku později získala. Důkazem má být e-mailová korespondence, podle které Stránský pro odbor informatiky vypracoval odpovědi na technické otázky jiného účastníka tendru na Opencard. Magistrátní informatici poté text v téměř nezměněné podobě měli poslat dál.

Stránský ovšem svou účast na projektu popírá. „Nejsem to schopen komentovat, nic takového jsem neviděl. Nevím, o jaké maily se mělo jednat. Je velmi nepravděpodobné, že bych byl schopen ovlivňovat nějaké zakázky,“ řekl ke kauze Stránský, který je od září 2007 ředitelem v Haguessu. Dodal, že nikdy s magistrátem neměl žádnou smlouvu a už vůbec ne spojenou s projektem Opencard.

Zastupitelka Jana Ryšinková (EDS), která se kvůli Opencard obrátila na policii:

0„Člověk pracující pro firmu, která se ucházela o zakázku, radil lidem z magistrátu, který ji vypsal, jak mají odpovědět na dotazy dalších zájemců.“


Haguess byla až do roku 2005 malá firma se stagnujícími tržbami na úrovni 20 až 30 milionů korun, bez zkušeností s řízením projektu takového rozsahu, jako je Opencard. Pražský magistrát jí ovšem i přesto zakázku přidělil. Díky ní tržby Haguessu do roku 2008 narostly na 180 milionů korun.