Maloobchod loni příliš nezabodoval, slabou záplatu přinesl prosinec

Praha - Tržby v maloobchodě loni meziročně klesly o 4,3 procenta, ani v jednom měsíci nedosáhly úrovně předchozího roku. Na celkový vývoj měl největší vliv pokles prodeje a oprav motorových vozidel, kde se tržby propadly o 11,1 procenta. V prosinci ovšem propad přibrzdil. Celkové maloobchodní tržby meziročně klesly o 1,9 procenta, zatímco v listopadu propadly o 4,9 procenta.

„Vánoce pomohly maloobchodním tržbám v meziměsíčním vzestupu, oproti listopadu se maloobchodní tržby zvedly o necelé jedno procento po sezonním očištění. Vánoce byly ale jen slabou záplatou na klesající tržby maloobchodu,“ podotkla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

K prosincovému zpomalení poklesu přispěly prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin a prodej přes internet nebo prostřednictvím zásilkových služeb. Lépe než v prosinci 2008 si vedli také prodejci textilu a obuvi, počítačových a komunikačních zařízení a výrobků pro kulturu a rekreaci.

Video Miroslav Frayer a Tomáš Drtina o tržbách v maloobchodě
video

Miroslav Frayer a Tomáš Drtina o tržbách v maloobchodě

Miroslav Frayer, analytik KB:

„Zatím nemůžeme mluvit o tom, že by se situace pro maloobchodníky začala nějak výrazně zlepšovat, v lednu bychom mohli vidět zase nějaký útlum.“

Naopak nejhůře šlo na odbyt zboží dlouhodobé spotřeby, které si mnoho Čechů pořizuje na dluh. Lidé se totiž bojí zadlužovat. „Jen zčásti jde o to, že by lidé ztratili práci, klesly jim příjmy a podobně. Kupní síla zase tak dramaticky neklesá, mnohem silnější je krize v hlavách, ne krize v peněženkách,“ upozornil analytik Incoma Research Zdeněk Skála.

Kvůli propadu poptávky se už řada obchodníků začala právem obávat o svoji existenci. „Ti, kteří nemají atraktivní nabídku, ti, kteří neměli rezervu, ti kteří neměli silnou matku, která může financovat ztrátové období, ti to mají opravdu těžké,“ připouští analytik Incoma Research Tomáš Drtina. K utrácení mají zákazníky znovu přimět slevy a zvýhodněné nabídky. Nejvíc zatím klesly ceny u počítačových a komunikačních zařízení, a to o 8,5 procenta.

Česko s propadem v rámci evropské sedmadvacítky nezůstává osamoceno. Vůbec největší pokles hlásí Pobaltské republiky, třeba v Lotyšsku se tržby maloobchodníků propadly o víc než 30 procent. Na opačné straně barikády stojí Polsko, které zůstalo s 4,6procentním nárůstem relativně klidným ostrůvkem v krizí rozbouřené Evropě.

Vývoj maloobchodních tržeb
Vývoj maloobchodních tržeb