Ruští miliardáři přibývají jako houby po dešti, nejbohatší je Vladimir Lisin

Moskva – Krize potrápila ruské oligarchy. Zatímco ale v roce 2008 počet ruských dolarových miliardářů klesl o polovičku až na 49, loni jich zase začalo přibývat. Podle aktuálního žebříčku časopisu Finans bylo v roce 2009 v Rusku celkem 77 lidí s hodnotou majetku přesahující jednu miliardu dolarů. Nejbohatším Rusem je nyní Vladimir Lisin. Novolipecký ocelář s majetkem odhadovaným na 18,8 miliardy dolarů, tedy víc než 350 miliard korun, sesadil z první příčky Michaila Prochorova, jehož jmění časopis ohodnotil na 17,85 miliardy dolarů. V první trojce se udržel i majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič se 17miliardovým majetkem.

„Předchozí seznam odrážel pesimistickou náladu té doby. Během pouhého roku se ale opět vše změnilo. Své udělala štědrá pomoc finančním trhům od vlád celého světa spolu s přímou podporou miliardářů v Rusku,“ napsal časopis minulý týden v avízu žebříčku. Vstupenku do první desítky největších ruských boháčů nyní představovalo alespoň 9,95 miliardy dolarů, tedy zhruba 189 miliard korun.

Vyrostli na divoké privatizaci

Většina ruských magnátů zbohatla na diskutabilní privatizaci v 90. letech. Typický ruský miliardář je zpravidla vlastníkem firmy, která těží ropu a zemní plyn, případně dobývá zlato a další kovy. Pět jmen z první desítky je spjato se zpracováním kovů, dvě s ropou. Někteří z těchto lidí jsou pověstní tím, že své bohatství dávají okázale najevo.

Finans však upozorňuje, že Lisin se liší od „oligarchů první vlny“, jakými byli Michail Prochorov, Roman Abramovič či Michail Chodorkovskij, a novolipecký metalurgický kombinát ovládl o pár roků později, i když nejspíše také s „kostrami ve skříni“. Milovník lovu a kubánských doutníků je původní profesí inženýr, stará se o výrobu a svůj majetek rozmnožil hlavně díky inovacím.

Když časopis před dvěma lety svůj seznam zveřejnil, bylo na něm 101 lidí s majetkem nad miliardu dolarů. To je i dosavadní rekord. Nejvíc miliardářů je tradičně ve Spojených státech. Majetek nejbohatšího Američana, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, Forbes na podzim odhadl na 50 miliard dolarů, tedy víc než dvojnásobek jmění nejbohatšího Rusa.

Děripaska zpět v první desítce

Loni časopis Finans z trůnu sesadil zadluženého oligarchu Olega Děripasku, který je mimo jiné majitelem největšího světového producenta hliníku, společnosti Rusal. Za nejbohatšího ruského magnáta Finans označil kontroverzního podnikatele Michaila Prochorova, který stojí v čele jednoho z největších investičních fondů Onexim. Letos se však Děripaska do první desítky vrátil.

Za zvláštnost letošního žebříčku Finans označil i zvýšenou přítomnost „i-miliardářů“ s podílem v „elektronické“ ekonomice, kterým se až dosud příliš nedařilo. Ališer Usmanov, který mimo jiné aktivně investuje i do internetu, zaujal sedmou příčku, bratři Alexej a Dmitrij Ananjevovi skončili na 43. a 44. příčce. Jevgenij Kasperskij, tvůrce úspěšného antivirového programu, zaujal sice až 129. příčku, ale poprvé se do ratingu vůbec dostal, podobně jako ruská „IT-lady“ Natalja Kasperská (177), která se stala druhou nejbohatší Ruskou po choti moskevského starosty, stavební podnikatelce Jeleně Baturinové (č. 47 na žebříčku). Tito miliardáři se podle listu odlišují tím, že své podnikání rozvíjejí hlavně v zahraničí.