Německo nepodpoří společný unijní fond, který by financoval Řecko

Berlín/Brusel - K myšlence, aby Evropská unie založila společný fond, z něhož by se realizovala finanční sanace zadluženého Řecka, vyjádřilo Německo odmítavý postoj. I když se o podobném návrhu debatovalo také v samotném Německu, tamní ministerstvo financí je proti. Minulý týden byla současná situace Řecka klíčovým tématem mimořádného unijního summitu a nyní se stejnému problému věnují v Bruselu také ministři financí EU.

„Nezdá se, že by se tím ten problém vyřešil,“ prohlásil mluvčí ministerstva financí Michael Offer. Podle něj Německo nepředpokládalo, že Mezinárodní měnový fond Řecku nabídne finanční pomoc. V této záležitosti by se však dalo uvažovat o technické podpoře. Offer ale neuvedl, jak by měla vypadat. Přitom některé z návrhů na vytvoření společného fondu EU se nechaly inspirovat měnovým fondem.

Ministři financí eurozóny projednají řeckou otázku dnes večer

Situací Řecka se budou dnes večer zabývat členové euroskupiny, tedy šéfové finančního resortu jednotlivých zemí eurozóny.

Podle předsedy euroskupiny Jeana-Claudea Junckera musí letos Řecko snížit rozpočtový deficit o čtyři procentní body a pokud ne, lze předpokládat, že se po Řecku budou vyžadovat další úkoly. Na konci loňského roku dosáhlo Řecko deficitu ve výši 12,7 procenta hrubého domácího produktu, ovšem unijní pravidla povolují maximálně tříprocentní rozpočtový schodek.

„Budeme mít diskuzi na základě toho, na čem se dohodla Evropská rada. Řecko nás musí ujistit, že rozpočtový deficit v roce 2010 sníží o čtyři procentní body a my musíme ověřit, zda je to možné, či nikoli,“ uvedl Juncker. Podle něj další kroky budou záležet na tom, jaké odpovědi dostanou ministři od Řeků.

Situací kolem Řecka a dodatečnými opatřeními, která by Řecko mělo zavést, se bude zabývat rovněž Ecofin, tedy ministři financí všech zemí Evropské unie, nejen eurozóny. Tuto informaci potvrdila ministryně financí Španělska Elena Salgadová. Schůzka Ecofinu je plánována na úterý.