Barclays v loňském roce bodovala

Londýn - V loňském roce vyskočil hrubý zisk britského bankovního gigantu Barclays o 92 procent, konkrétně na 11,6 miliardy liber (téměř 350 miliard korun). Čistý zisk pak činil 9,39 miliardy liber oproti předloňským 4,38 miliardám liber. K nárůstu zisku výrazně přispěl mimořádný příjem 6,3 miliardy liber z prodeje divize pro správu majetku Barclays Global Investors (BGI). Oznámený hrubý zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 11,2 miliardy liber. Co se týče čistého zisku, odhad počítal s 8,6 miliardami liber. Příznivý dopad měly rovněž dobré výsledky aktivit v oblasti investičního bankovnictví.

Téměř polovina hrubého zisku bez zahrnutí prodeje BGI pocházela z divize investičního bankovnictví Barclays Capital, která těžila z převzetí amerických aktivit zkrachovalé banky Lehman Brothers, expanze v Evropě a Asii a oživení na kapitálových trzích.

V souvislosti s výsledky oznámenými britskou bankou posilovaly ráno také české bankovní tituly - Komerční banka i Erste Bank.

Barclays, která během finanční krize neobdržela žádnou přímou státní pomoc, rovněž uvedla, že plat jejích investičních bankéřů bude za loňský rok činit v průměru 191 000 liber (5,7 milionu korun).

Čistý zisk Barclays
Čistý zisk Barclays