Státnímu Čepru i Lesům ČR loni vzrostl zisk

Praha - Státní podnik Čepro v loňském roce oznámil neauditovaný zisk před zdaněním 750 milionů korun, což je o 30 procent více než v roce 2008. Tržby firmy loni činily 40 miliard korun, meziročně klesly. Dle předběžných propočtů vzrostl také hrubý zisk státního podniku Lesy České republiky z předloňských 707 milionů na 750 až 800 milionu korun. U tržeb naopak firma odhaduje pokles z 8,4 miliardy v roce 2008 na 7,756 miliardy korun. Lesy ČR spravují asi polovinu lesů v zemi.

Čepro v loňském roce přepravil produkty v rekordním objemu 3,4 miliardy litrů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel společnosti Jiří Borovec.

Čepru se snížily tržby z 54 miliard korun v roce 2008, které byly způsobeny vysokými cenami ropy, zhruba na úroveň roku 2007. Zavedením centrálního nákupu se podle Borovce podařilo společnosti ušetřit při jednání s dodavateli asi 40 milionů korun. „Zaměřili jsme se na také na plánování a řízení cash-flow, díky tomu jsme zlepšili finanční výsledek o 53 milionů korun,“ uvedl dnes Borovec.

Lesy očekávaly horší výsledek

Lesy ČR loni v prosinci uvedly, že kvůli úsporným opatřením, nižší těžbě dřeva, povodním a ekonomické krizi předpokládá hospodářský výsledek nižší než předloni. Zisk očekávala asi 220 milionů korun s tím, že bude jedním z nejhorších v historii podniku. V roce 2008 firma dosáhla čistého zisku 460 milionů korun.

Podnik loni vysadil na zhruba 13 000 hektarech 60 milionů stromků, což bylo dosud nejvíce. Přes 40 procent nových výsevů představovaly listnaté stromy a jedle. Do pěstební činnosti, která kromě obnovy lesa zahrnuje například péči o mladé lesní porosty a jejich ochranu proti okusu zvěří, firma v loňském roce vložila rekordních 1,834 miliardy korun.

Těžba ropy
Těžba ropy