Globální krize končí, i česká ekonomika se už dotkla dna

Praha - Světová ekonomika dosáhla svého dna v loňském roce, shodli se na tom respondenti z řad finančních analytiků, ekonomů, ekonomických novinářů a manažerů velkých podniků oslovených v průzkumu agentur Donath-Burson-Marsteller a Factum Invenio. Z šetření vyplynulo, že by česká ekonomika měla letos růst tempem mezi jedním a dvěma procenty a ve stejném intervalu by se měla pohybovat i inflace. Přesto bude krize v tuzemském hospodářství stále doznívat, například počty osobních bankrotů i letos porostou.

„Mezi respondenty zjevně převládá názor, že dna krize již bylo dosaženo,“ potvrdil jednatel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann. Poukázal rovněž na to, že v oblasti ekonomiky domácností 70 procent respondentů očekává, že se významně nebo dramaticky zvýší počty osobních bankrotů v ČR.

Ve srovnání s loňskými výsledky průzkumu se posunuly názory respondentů na to, zda by českou ekonomiku v krizi lépe ochránilo euro. Loni preferovala mírná většina dotázaných společnou evropskou měnu, letos se téměř dvě třetiny respondentů přiklonily k české koruně. Nejmenší podporu získala koruna u skupiny podnikových manažerů. Vstup do eurozóny označilo 42 procent dotázaných za jednoznačnou prioritu, odmítnutí eura požadovala čtyři procenta dotázaných.

Chcete zhodnotit peníze? Investujte do akcií

Nejvýnosnější třídou aktiv v České republice by letos měly podle téměř poloviny respondentů být akcie. Velká část dotázaných věří také komoditám. Celkem 55 procent dotázaných ale očekává, že hlavní index pražské burzy se do konce roku 2010 dramaticky nezmění. Jeho hodnota by se podle nich měla pohybovat mezi 1100 a 1300 body.

Padesátieurová bankovka
Padesátieurová bankovka