České dopravní stavby ovládá velká čtyřka

Praha - V získávání státních zakázek na výstavbu silnic je nejúspěšnější firmou Metrostav. V posledních třech letech podepsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se společností smlouvy v celkové hodnotě téměř 15 miliard korun. V žebříčku největších partnerských firem ŘSD figuruje takzvaná velká čtyřka. Jen o několik desítek milionů méně získala společnost Stavby silnic a železnic, která nyní působí pod názvem Eurovia. Třetí a čtvrté místo v získávání státních zakázek obsadily Strabag s 13 miliardami korun a Skanska s 11 miliardami.

Eurovia a Strabag jsou navíc v získávání zakázek úspěšnější než Metrostav. Eurovia totiž ovládá ODS - Dopravní stavby Ostrava, která disponuje smlouvami s ŘSD za 4,7 miliardy. Částku 3,7 miliardy korun od státu pak získaly Dálniční stavby Praha, které patří pod rakouskou stavební skupinu Strabag SE.

Velké firmy mají lepší zázemí

Pořadí je podle šéfa ŘSD Alfreda Brunclíka logické, neboť velké firmy působí na celém území státu a disponují potřebnými kapacitami - vlastní například obalovny povrchových směsí nebo betonárky. Trh je přesto podle šéfa ŘSD pestrý: „Další firmy mají dostatek referencí, aby se v té tabulce objevily. Jejich kapacita může konkurovat velkým firmám.“

Řada firem především u menších zakázek do 20 milionů korun nemá jasnou vlastnickou strukturu. Jsou to společnosti s anonymními akciemi na majitele v listinné podobě. Konkrétně se to podle týdeníku týká třeba společnosti Silnice Group, která získala zakázky za celkem 335 milionů korun.

Rok 2008 přinesl boom, 2009 zase útlum

Ještě v roce 2007 podepsalo ŘSD smlouvy se soukromými firmami za 11 miliard korun, v následujícím roce ovšem přišel boom. Především díky evropským penězům se objem zakázek zvedl na zhruba 75 miliard korun, loni to bylo necelých 16 miliard. Další léta budou podle Brunclíka hubenější kvůli krizi a šetření ve státním rozpočtu.

Vláda však ministerstvu dopravy loni v červnu zakázala zahajovat nové stavby, ŘSD vypíše výběrové řízení pouze na opravy a rekonstrukce. Na ty je v rozpočtu připraveno celkem 1,2 miliardy korun.

Stavba dálnice
Stavba dálnice