ČSSD prosazuje dohodu proti zadlužování

Praha – Sociální demokraté chtějí rychle konsolidovat veřejné finance. Zamezit nárůstu rozpočtových schodků podle nich má podpis čtyřbodové dohody, který dnes nabídli ostatním politickým stranám. Mezi navrženými body figuruje závazek nepřekročit schválený schodek státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 163 miliard korun, dodržení schodků podle konvergenčního programu vlády premiéra Jana Fischera i sražení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2013. V dohodě se mají politici rovněž zavázat k tomu, že při návrhu nových výdajů rozpočtu budou přesně specifikovat, jak zajistit jejich krytí.

„Sociální demokracie si je vědoma, že je potřeba udělat pořádek ve veřejných financích a zvrátit nepříznivé trendy zadlužení. Deficit je problémem, který musíme řešit, byť Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí EU,“ prohlásil předseda strany Jiří Paroubek. Cílem partaje je postupné vyrovnání veřejných rozpočtů do roku 2018. V první etapě chtějí sociální demokraté dosáhnout deficitu tří procent hrubého domácího produktu do roku 2013. Vlády vedené sociální demokracií byly přitom ty, které se na zadlužení státu podílely nejvíce.

Čtyři navržené body, které mají k naplnění nového cíle pomoci, je ČSSD připravena garantovat i v případě, že se ostatní strany nepřipojí. Případná písemná dohoda by měla být závazná pro volební období 2010 až 2014.

Krize nesmí dopadnout na chudé

„Sociální demokracie odmítá zneužití krize proti občanům, trvá na obnovení společenské solidarity,“ zdůraznil Paroubek. Přesto bude snižování deficitů bolet. „Je zřejmé, že budeme muset provést razantní opatření jak na příjmové, tak na výdajové straně rozpočtů,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD a někdejšího ministra financí Bohuslav Sobotka.

ODS vytváří atmosféru strachu

Paroubek se ani tentokrát neopomněl navézt do největších rivalů své strany – občanských demokratů. „Bezostyšné lži z úst představitelů ODS mají za cíl vyvolání atmosféry strachu, nejistoty a nedůvěry,“ podtrhl a už po několikáté odmítl postup ODS, které se v minulých dnech v Poslanecké sněmovně podařilo obstrukcemi zabránit projednání levicových návrhů například na zvýšení mateřské či zrušení poplatků u lékaře. Chování ODS je podle Paroubka nezodpovědné a jen zhoršuje obraz země v zahraničí a odrazuje zahraniční investory.

ODS svůj postup obhajuje tím, že jen brání dalšímu zadlužování státu. Argumentuje přitom tím, že jen vrácení mateřské na úroveň roku 2009 by letos znamenalo prohloubení schodku státního rozpočtu zhruba o 1,5 miliardy korun.

Janota: Postoj ČSSD je schizofrenní

0„Je to trošku úsměvné hovořit o krocích proti zadlužování a zároveň navrhovat různé náročné výdaje a úpravy legislativy. Pokud by prošly ty návrhy sociální demokracie, tak to znamená jen a jen zhoršení bilance rozpočtu, a to by se dotklo i letošního roku. Málokdo si uvědomuje, že zapojení jiných zdrojů rozpočtu se rovněž promítá v bilanci veřejných rozpočtů k HDP. To je jenom hra na schovávanou,“ reagoval na dnešní prohlášení ČSSD ministr financí Eduard Janota.


S plánem, jak zabránit zvyšování schodku veřejných financí, už navíc před nedávnem přišli i sociální demokraté. Ve svých návrzích počítají například s tím, že by vláda musela požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru, pokud by se od plánovaného schodku odchýlila o více než pětinu. Poslance by zase nadměrný deficit stál část platů.