Janota: Další dluhopisy možná vydáme ještě do půlky roku 2010

Brusel - Podle ministra financí Eduarda Janoty by Česko mohlo ještě v první polovině letošního roku vydat další dluhopisy. Ministerstvo se o prodej cenných papírů, které pomáhají státu financovat dluh, pokoušelo i minulý týden. Ovšem jejich prodej nakonec zastavilo, protože investoři chtěli příliš vysoké úroky, jež by prodražily splátky státního dluhu. Janota na dnešním jednání ministrů financí z celé sedmadvacítky také uvedl, že Česka se současný negativní vývoj v Řecku nijak výrazně nedotkl.

Eduard Janota, ministr financí:

„Máme určitý strategický plán. Víme, že budeme muset emitovat řádově 290 miliard korun v letošním roce a určitě využijeme kombinaci emisí domácích i zahraničních, myšleno eurových dluhopisů. Myslím si, že v tomto smyslu se nějak rozhodneme. Je reálné, že v prvním pololetí letošního roku bychom mohli uvažovat o emisi, ale znova zdůrazňuji, že budeme porovnávat možnosti, kapacitu a výnosy na domácím a eurobondovém (dluhopisovém) trhu. Slepě nebudeme volit tu či onu variantu.“

Dle šéfa českých financí se Česka nijak výrazně nedotkl vývoj v Řecku, které bojuje se silným zadlužením a prodává dluhopisy s velmi vysokým úrokem. Ty mohou být pro investory teoreticky atraktivnější, protože za Řeky stojí ekonomicky silná eurozóna, která by jim mohla v případě nouze pomoci, tedy například odkoupit jejich dluhopisy či se za ně zaručit.

„Ta situace se České republiky tak zásadně nedotkla, spready (rozdíly mezi výnosy českých a německých dluhopisů) se neposunuly. Je fakt, že poslední emisi jsme stopnuli. Byli jsme názoru, že výnos, který nám byl nabízen, byl příliš vysoký. Poptávka po našich dluhopisech byla, tam byl převis až za 13 miliard korun. Nějak jsme se v dané chvíli rozhodli, protože nám to situace umožnila,“ prohlásil o řecké otázce Janota.