Novela zákona by měla zamezit daňovým únikům při obchodu s palivy

Praha – Českou republiku ovládly podvody s palivem. Odhaduje se, že za loňský rok mohly úniky dosáhnout až dvou miliard korun, což představuje asi 200 milionů litrů pohonných hmot. Daňové úniky tak představují až 2,4 koruny na litr. Poslanci si nyní chtějí na podvodníky posvítit. O organizovaných skupinách, které nekale podnikají s palivem, se přitom hovoří již dva roky. Novela zákona by mohla být schválena již v březnu. Obchodníci s pohonnými hmotami by se do budoucna měli registrovat u finančního úřadu. Novela nezavádí pro obchodníky povinné licence.

„První úniky se objevily na vrcholu ekonomického výkonu. Podvodníci vždy v tomto období zkoušejí, co systém vydrží,“ prohlásil poslanec za ODS Michal Doktor. Podle něj je dobře zmapováno chování podvodníků a ministerstvo financí nyní chce od Evropské unie výjimku, která by je postihla.

„Čáru přes rozpočet mi udělal Jiří Paroubek, připravoval jsem návrh a koncepci pro nové volební období, které už teď mělo být v proudu,“ prohlásil Doktor. Daňové úniky mohly za minulý rok dosáhnout až 2,5 miliardy korun. K únikům dochází hlavně v případě daně z přidané hodnoty (DPH). „Ke stejným únikům ale může docházet i v případě spotřební daně,“ podotkl Doktor.

Firmy vytvářejí takzvaný „kolotoč“ a začnou si mezi sebou fiktivně předávat zboží. „Cestují fiktivní papíry a dokumenty a stát spolupracující osoby neumí dohledat,“ konstatoval Doktor. Stát zjistí, že daň nebyla zaplacena, až s velkým zpožděním. „Celkové číslo v případě DPH a spotřební daně dohromady může dosahovat až 4,5 miliardy korun,“ uvedl poslanec.

Michal Doktor k daňovým únikům:

„Finančních úřadů je velké množství a než zahájí efektivní kontrolu podezřelého subjektu, tak mají obchodníci velký náskok. Komunikace mezi úřady je příliš zdlouhavá.“


Novelou zákona o dani z DPH, kterou Doktor připravil, by měl vzniknout superúřad, jenž by podvody kontroloval. „Stát je vždy za podvodníky, kteří porušují zákony a je nutné, aby údaje o nich byly co nejvíce centralizovány,“ prohlásil Doktor. Obchodníci s pohonnými hmotami by se pak registrovali u Finančního úřadu Prahy 1.

Novela ovšem nezavádí povinné licence pro obchodníky s palivem. „Pokud není licencování uděláno správně, může se rychle zvrhnout na uzavírání trhu,“ řekl Doktor. Již etablované subjekty na trhu stanoví pro nově příchozí takové podmínky, které prakticky znemožní jejich přístup.