Stát podpoří zájezdy pro chudé a hendikepované

Praha – Ministerstvo pro místní rozvoj startuje program na podporu cestovního ruchu. Tentokrát se ale zaměřuje na sociálně slabší a hendikepované. Chce motivovat podnikatele, aby pro tuto často přehlíženou skupinu lidí začali připravovat speciální nabídky. Na jejich projekty má ministerstvo připraveny dotace - celkem 100 milionů korun.

Cílem programu s názvem Cestovní ruch pro všechny je mimo jiné dát možnost cestování i těm lidem, kteří nemají dostatek peněz nebo jsou jinak omezeni. Program se ministerstvu podařilo naplnit penězi po třech letech plánování. Podpora bude směřovat třeba na budování bezbariérových přístupů, dětské herny, dětské koutky, mobilní bazény nebo vybavení tříd pro školy v přírodě.

Už brzy by se tak mohly v cestovních kancelářích nebo přímo v hotelech a penzionech objevit nabídky na speciální dovolené pro vozíčkáře nebo víkendové zájezdy pro seniory. „Nejde nám o poskytování nějaké slevy, ale jde nám o to, aby nabídka vůbec vznikla,“ vysvětluje ředitelka odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj Jitka Fatková.

Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj:

„Mohou to být produkty, které jsou určené například pro školy a doplněné o vybavení ubytovacích zařízení, kam budou školy směřovat. Jsou to v zásadě marketingové projekty, protože až osmdesát procent dotace, jakkoli bude vysoká, má být věnováno na marketing.“

Žadatel o dotaci může dostat maximálně polovinu potřebných prostředků, zbytek musí zaplatit z vlastních zdrojů. Každý projekt musí být nejmíň za jeden, maximálně za pět milionů. V rámci uznatelných nákladů může až 80 procent směřovat na marketing.

Záchrana pro podnikatele

Cestovní ruch v poslední době živoří. Problémy se ještě zvýrazní mimo hlavní, tedy letní a zimní sezonu. Právě ti, kteří si cestování často nemůžou dovolit, by si přitom mohli pomoci. „Sezonní výkyvy by neměly být tak vysoké, nemělo by docházet k propuštění zaměstnanců právě mimo sezonu,“ věří Fatková.

O dotace můžou podnikatelé žádat do 15. dubna. Projekty musí dokončit do konce příštího roku, státní příspěvek ale musí proinvestovat už letos.