Češi stále neumí hospodařit se svými penězi

Praha - Zbytečně velké obnosy na běžných účtech, neznalost základních parametrů finančních produktů nebo třeba rychlý výběr peněz z podílových fondů hned při prvním propadu trhu. To jsou podle průzkumu ČSOB fakta, která naznačují, že Češi stále neumí dobře hospodařit se svými volnými prostředky.

Krize učí Čechy starat se o peníze.Na potenciální výnosy a rizika uložených peněz se teď ptá víc lidí než dřív. Přesto jsou Češi podle odborníků stále pasivní a volí konzervativní produkty. To potvrdil i Pavel Kratochvíl, ředitel sekce spoření ČSOB : „Řada lidí nechává peníze ležet na běžných účtech a pro 34 procent české populace je to nejzásadnější produkt.“ Odborníci přitom doporučují, aby maximální obnos na běžném účtu byl do výše trojnásobku měsíčního příjmu.

Kromě účtů si pak velká část populace oblíbila i penzijní připojištění a stavební spoření, tedy produkty dotované státem. Rostou také podílové fondy. Tady se ale poradci rozdělují. O tyto investice má totiž podle nich zpravidla zájem spíš majetnější klientela.

Bankéři ale dodávají, že i bohatším lidem často chybí praktické zkušenosti s chováním finančního trhu. A dokládají to na příkladu z loňska. Podle Kratochvíla by měl investor zůstat klidný a v dobách krize neutíkat ze svých pozic. Měl by si naopak počkat na vhodnou dobu k nákupu.

Jenomže celá řada Čechů se touto poučkou neřídila a například z podílových fondů vystupovali v tu nejméně vhodnou chvíli, tedy v době, kdy byly jejich investice u dna. Během následujících měsíců přitom většina fondů začala své ztráty znovu dohánět.