Toyota má problémy s vozem Corolla, její krize se prohlubuje

Tokio - Japonská automobilka Toyota zkoumá možné problémy s posilovačem řízení u svého světově nejprodávanějšího vozu Corolla. Dnešní sdělení šéfa firemní divize kontroly kvality Šiničiho Sasakiho naznačuje, že by se dál mohla rozšířit krize Toyoty, která vznikla letošním rozsáhlým svoláváním jejích vozů k opravám. Již na začátku února měla firma problémy s brzdami svých vozů, krátce předtím i s plynovými pedály. Američtí bezpečnostní experti i představitelé Obamovy administrativy závod opakovaně kritizovali za to, že v nápravě chyb postupuje příliš pomalu.

Toyota ve Spojených státech svolala k opravám loni a minulý měsíc celkem zhruba šest milionů vozů kvůli nezáměrné akceleraci a závadám brzdného systému, na celém světě to už je přes osm milionů automobilů. Americké vládní úřady zahájily vyšetřování, které má zjistit okolnosti svolávacích akcí. Výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformu koná slyšení k problému závady plynového pedálu u vozů Toyoty 24. února a o den později si naplánoval podobné slyšení výbor pro energetiku a obchod.

Prezident Toyoty vidí příčinu problémů automobilky v její rychlé expanzi

Šéf kontroly kvality Sasaki uvedl, že Toyota bere stížnosti na problémy s posilovačem řízení u modelu Corolla vážně. Prezident největší světové automobilky Akio Tojoda označil za možný zdroj nynějších problémů automobilky to, že zřejmě expandovala příliš rychle a kvůli tomu mohla zanedbat pečlivé zaučení zaměstnanců. „Rychlá expanze byla zčásti reakcí na to, že v minulých letech byla poptávka uměle zvyšována levnými úvěry a výhodným financováním nákupů,“ vyjádřil se.

Tojoda také prohlásil, že se nezúčastní slyšení, které americký Kongres naplánoval na příští týden k problémům závad a bezpečnosti vozů Toyota. Za nejpovolanějšího vysvětlit tyto záležitosti označil šéfa americké divize Jošimiho Inabu. „Vysíláme na slyšení nejlepší lidi,“ řekl Tojoda na tiskové konferenci.

Toyota oznámila pozastavení výroby v řadě svých závodů

Automobilka tento měsíc v zájmu odstranění závad přerušila v řadě svých amerických závodů produkci na dva týdny a v úterý oznámila další pozastavení výroby. Ta se na pár březnových a dubnových dní zastaví například v továrnách ve státech Kentucky and Texas. Rozsáhlé svolávací akce podkopaly pověst Toyoty jako výrobce bezpečných a spolehlivých automobilů.

Jen ve Spojených státech už Toyotě v reakci na svolávání vadných aut v lednu klesly prodeje na nejnižší čísla za posledních 10 let. A podle průzkumu německého institutu Puls si v zemi každý pátý zájemce o Toyotu nákup rozmyslí a půjde ke konkurenci.