Do Česka loni zavítalo nejméně turistů v tomto století

Praha – V českých hotelech se loni ubytovalo 12 milionů turistů, tedy o šest procent méně než před rokem. Celosvětový pokles cestovního ruchu tak dopadl i na Česko. I přesto, že Češi museli šetřit, dovolenou radši trávili v zahraničí než v Česku. Zájem ale ochladl především u zahraničních turistů, přijelo jich o 9 procent méně než loni. Do České republiky tak zavítalo 6 milionů zahraničních turistů. Po klientele se marně sháněly všechny kraje. Nejvíc turistů chybělo Praze, nehrnuli se ani do Královéhradecka nebo na jih Moravy.

I přes prudký pokles cen ubytování hostů rapidně ubylo, shodují se hoteliéři. Obecně nejlepší taktikou totiž podle Michala Choura, generálního ředitele Radisson SAS Alcron Hotel, zůstává udržet cenu výše a obsazenost níže. Nedařilo se především tří a méně hvězdičkovým zařízením.

Dražší hotely si úbytek zájemců vynahradily alespoň ke konci roku. Ve čtyřhvězdičkových hotelech se v posledním čtvrtletí ubytovalo o bezmála 8 procent více turistů, hotely s pěti hvězdičkami si polepšily téměř o čtyři procenta. Hosté ale všeobecně utrácejí méně, a když už utrácejí, tak mají mnohem větší nároky a jsou daleko kritičtější.

Video Rozhovor s Michalem Chourem, generálním ředitelem Radisson SAS Alcron Hotel
video

Rozhovor s Michalem Chourem, generálním ředitelem Radisson SAS Alcron Hotel

Karel Mayer, konzultant ze společnosti Incoma

„Konec roku je vždycky trošku výjimečný, a to právě tím, že přijíždějí poměrně movitější klienti, a navíc ta cenová politika, kterou zvolily tří až čtyřhvězdičkové hotely, byla poměrně dramaticky snížena, takže lidé, kteří třeba přijížděli do nižších kategorií, zvolili právě díky lepší ceně to vyšší zařízení.“

Úbytek hostů se tak loni bezesporu odrazil i v pokladnách hoteliérů. Ti sami počítají s poklesem tržeb až o 10 procent. Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace cestovních kanceláří a agentur, musely letos hotely masově propouštět. Takovou situaci prý nepamatuje. „Z hlediska zahraničních turistů do České republiky byl ten stav skutečně nejhorší v tomto století vůbec. Dá se to snad jen srovnat s chvilkovým stavem po teroristickém útoku na newyorská dvojčata,“ dodává.

Rok 2010 bude pro hoteliéry veselejší

Rok 2010 už by ale podle Choura mohl být optimističtější. Roste totiž poptávka turistů, kteří přijíždějí na víkend. Ta na začátku minulého roku zcela absentovala. Pozitivním trendem je i růst zájmu o konference a meetingy korporátního charakteru. Negativem je pokles cestování jednotlivých obchodníků a zkrácení jejich pobytu v jednom hotelu. „Nemůžeme mluvit jenom o turistech. Obchodníci přestali skoro jezdit, protože firmy na konci roku šetřily a neposílaly své lidi na služební cesty,“ potvrzuje toto tvrzení Pavel Hlinka, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. Impuls pro zlepšení situace může udat předpokládaná vyšší výkonnost ekonomiky.

Nedařilo se ani dopravním a skladovacím službám

Ubytovací služby nebyly jediné, které loni dostaly zásah od krize. Celkově se loni meziročně tržby ve službách snížily o 9,3 procenta. Výsledky byly ovlivněny především vývojem ve službách dopravních a skladovacích. Ty mají na celkových službách největší podíl. Krušné chvilky podle odborníků ale nastanou i majitelům restaurací. Jen Praha jich má o třetinu víc, než kolik potřebuje.

Pokles turistů v krajích
Pokles turistů v krajích