Nespokojení farmáři budou v březnu demonstrovat před supermarkety

Pardubice – Zástupci Krizového štábu zemědělců Pardubického kraje dnes oznámili, že se farmáři chystají v polovině března demonstrovat před supermarkety a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. Zemědělci chtějí celorepublikovou akcí upozornit na neutěšenou situaci v jejich oboru a nevýhodné podmínky, které obchodní řetězce určují dodavatelům. Demonstrace podporují až dvě třetiny zemědělských podniků i jednotlivě hospodařících farmářů.

Podle farmářů bylo loňské hospodaření mnoha podniků v Pardubickém kraji ve znamení ztrát, likvidace chovů, propouštění a nejistých vyhlídek. „Chovatelé dojných krav jsou už skutečně na hraně a omezují svou produkci, jak to jde,“ komentuje situaci Václav Koblížek, ředitel Agrární komory Ústí nad Orlicí. Právě proto se chystají zemědělci protestovat.

Nejpočetnější demonstrace proběhne před antimonopolním úřadem v Brně, kde by zhruba 500 farmářů chtělo zjistit názor úřadu na zákon o významné tržní síle, který platí od začátku února. Nastavené benefity řetězců podle zemědělců diskriminují mlékárny i zemědělské podniky.

Klesající výkupní ceny ohrožují existenci farmářů

Farmářům se taktéž nelíbí, že 18 měsíců klesala výkupní cena mléka a sestup zastavila až na konci roku. V současnosti mlékárny platí za litr mléka okolo sedmi korun. Farmáři požadují navýšení ceny alespoň o jednu korunu. Omezování výroby a někde i úplný konec pro farmáře znamenaly také nízké výkupní ceny masa a obilí.

Oldřich Vašina z Krizového štábu zemědělců Pardubického kraje

„Půjdeme se před úřad zeptat, co udělal, zda zjistil, že není porušován zákon, který platí od 1. února. A v každém krajském městě na současnou situaci před vybraným supermarketem upozorníme spotřebitele. Mohlo by se na každém místě sejít 100 až 200 lidí.“


Zemědělci taktéž chtějí protestovat proti praktikám řetězců, které dodavatelům diktují nevýhodné podmínky. Ti tak často musejí prodávat výrobky pod cenou, pokud si chtějí smlouvy se supermarkety udržet. Ve svém prohlášení krizový štáb upozorňuje na neúměrně vysoké, někde až osmdesátiprocentní marže supermarketů. V zájmu spotřebitelů je podle farmářů i jasné označení složení potravin a jejich původu.

Farmáři také upozorňují na to, že řada potravin se do Česka dováží, například za loňské poslední čtvrtletí byla dovezena až pětina sýrů, v případě másla pocházelo z ciziny 30 procent.