Loňský rok ve znamení nižší poptávky po zlatě, výjimkou byly investice

New York - Světová poptávka po zlatě loni klesla o 11 procent. Méně ho potřebovalo klenotnictví i průmysl, jak dokládá zpráva Světové rady pro zlato. Naopak poptávka po zlatě pro investiční účely vzrostla o sedm procent a vysoká by měla zůstat také nadále. Kvůli strachu ze slabého dolaru a vysoké inflaci podražilo zlato koncem minulého roku na další rekord, který přesáhl 1255 dolarů za troyskou unci. Na podobnou cenu by se zlato mohlo dostat i letos.

Loni se na výrobu šperků použilo skoro o čtvrtinu míň zlata než v předchozím roce. Třeba v Indii, která je dlouhodobě největším spotřebitelem zlatých šperků, klesla celková poptávka o víc než 30 procent. „Je to celkem pochopitelné. Protože vysoké ceny zlata se projevily i do konečné ceny šperků a spotřebitelé buď nákup šperků ze zlata přímo odložili, nebo preferovali alternativy jako třeba šperky z platiny, paládia a podobných,“ vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum

„I když o zlato začíná být v klenotnictví i průmyslu znovu zájem, hlavní slovo budou mít stejně jako loni investoři.“

Podle Čermáka bude poptávka po zlatu stejně jako v minulém roce závislá na jeho ceně: „Nepočítáme s žádným prudkým propadem, proto se taky nedá očekávat, že by nějak dramaticky vzrostla poptávka v oblasti šperkařství a průmyslu.“