Domácnosti letos u bank nepochodí, firmám se půjčovat bude

Praha – Podle expertů budou banky letos nejspíš více půjčovat firmám, o to méně úvěrů ale poskytnou lidem. Podle nich za to může hlavně vývoj rizikovosti. Zatímco firmy mají zřejmě to nejhorší za sebou, domácnosti se na vrchol nezaměstnanosti teprve připravují. Loni si však pozor při poskytování úvěrů nedávaly pouze banky. Zájem podniků o půjčky totiž taktéž poklesl.

Firmy loni totiž utrpěly významné výpadky zakázek. Logickým následkem byl pokles krátkodobých úvěrů v celé ekonomice. „Stejně tak firmy i meziročně  více splácí. To znamená, že mnohé firmy odložily investici a ty volné finanční prostředky radši splatily u úvěrů u bank,“ potvrzuje Jiří Báča, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank.

Podnikům se letos půjčovat bude, domácnostem ne

Letos by měl ale nastat zvrat. Pokud se totiž vyplní prognózy, které slibují české ekonomice oživení, úvěrové potřeby firem by mohly už brzy vzrůst a banky budou ochotnější než letos. S úvěrováním domácností to bude nejspíš horší. A to ze stejných důvodů jako loni v podnikové sféře. Banky se budou obávat rizika spojeného s nezaměstnaností a menší zájem o půjčky budou mít ze stejných důvodů i lidé. „Rok 2010 bude poprvé od změny bankovního systému v České republice dvourychlostním bankovnictvím,“ dodává Báča.

Už v lednu poskytly hypotéční banky jednotlivcům rekordně málo hypotéčních úvěrů. V minulém měsíci bylo poskytnuto 2533 hypoték v celkovém objemu 4,2 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání představuje lednový výsledek propad o 30 procent, meziročně byl objem poskytnutých hypoték o sedm procent nižší.