ArcelorMittal nyní může vytěsnit drobné akcionáře

Praha/Ostrava - Společnost ArcelorMittal Holdings AG má nyní nástroj k tomu, jak se zbavit nepohodlných minoritních akcionářů největší tuzemské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Firma totiž dokončila obchod s finanční skupinou PPF ohledně odkupu akcií ostravské huti. Od PPF již získala téměř čtrnáctiprocentní akciový podíl ostravské firmy. Majoritní vlastník ostravské huti nyní může vytěsnit drobné akcionáře.

V loňském roce prodala PPF podíl většinovému vlastníkovi huti za 6,8 miliardy korun. Na ArcelorMittal Holdings AG byl balík ve Středisku cenných papíru převeden 29. ledna. Firma, která patří do skupiny ArcelorMittal indického miliardáře Lakshmi Mittala, tak v největší tuzemské huti nyní vlastní 96,4 procenta. Zbylý podíl, 3,6 procenta, patří drobným akcionářům. Aby mohla začít s vytěsňováním nepohodlných minoritních akcionářů, potřebovala ovládnout podle obchodního zákoníku 90 procent akcií.

Mladé frontě Dnes potvrdil mluvčí Mittalu Arne Langner, že obchod s PPF byl ukončen na konci ledna: „Jak jsme uvedli již dříve, budeme uvažovat o vykoupení podílu i od minoritních akcionářů.“

Minoritní akcionáři už v další jednání nedoufají

Ovšem zástupce části minoritních akcionářů Jiří Psota nepředpokládá, že by je ArcelorMittal sám oslovil. Psota již dříve uvedl, že s vytěsněním počítají. Pokud jim ArcelorMittal nenabídne za jejich akciové podíly patřičnou cenu, akcionáři jsou připraveni obrátit se na soud. Skupina minoritních akcionářů, které zastupuje, vlastní přibližně 110 500 akcií AMO, což představuje zhruba 0,85procentní podíl.

Minoritní akcionáři vyhráli nedávno s největší tuzemskou hutní společností soudní spor. Drobní akcionáři si v žalobě stěžovali, že firma nevyplácí dividendy a zisk převádí na účet nerozděleného zisku z minulých let. Peníze pak majoritní vlastník půjčuje svým dalším společnostem ve skupině. Ostravský soud označil část usnesení loňské valné hromady, kterým firma rozhodla o nerozdělení zisku, za neplatné a zrušil ho. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Podle mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věry Breiové firma zvažuje, že se odvolá.