OECD: Bohaté země nepomohou těm nejchudším tak, jak slíbily

Paříž – Ze studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyplývá, že bohaté státy nesplní své závazky ohledně pomoci chudým zemím. Letos jim totiž poskytnou pouze 107 miliard dolarů. Na summitu ve skotském městě Gleneagles před pěti lety však slíbily, že chudým zemím darují o 21 miliard dolarů více. Každou minutu na světě zemře při porodu jedna žena kvůli nedostatečné zdravotní péči a 72 milionů dětí nechodí do školy. Peníze poskytnuté bohatými státy by měly tato čísla zmírnit.

Patnáct zemí Evropské unie v roce 2005 slíbilo, že do roku 2010 poskytnou 0,51 procenta hrubého domácího produktu na pomoc nejchudším státům světa. Některé země tento závazek splní, jiné však nikoliv. Mezi hříšníky patří Itálie, Řecko, Portugalsko, Rakousko, Německo a Francie. Kromě členů EU učinila závazky ohledně pomoci chudým zemím také řada dalších bohatých států. Většina z nich, včetně Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, své sliby podle OECD splní.

Max Lawson z humanitární organizace Oxfam

„Tyto porušené sliby jsou téměř skandálem. Těchto chybějících 21 miliard dolarů mohlo zaplatit všem dětem (na světě) školní docházku a zachránit životy dvou milionů nejchudších matek a dětí.“