Komerční bance klesl zisk na 11 miliard

Praha – Komerční bance klesl loni čistý zisk na 11 miliard korun. Ve srovnání s 13,2 miliardami z roku 2008 je to o 16,4 procenta méně. Za zhoršení výsledků může hospodářská recese, kvůli níž musela banka zvýšit tvorbu opravných položek k nespláceným úvěrům. Celkové náklady rizika stouply na 5,4 miliardy korun oproti třem miliardám v roce 2008. To znamená meziroční nárůst o víc než 80 procent.

Situace kolem nesplácených úvěrů se zhoršovala hlavně začátkem loňského roku. „Po období rychlého zvyšování rizikových nákladů od druhé poloviny roku 2008 zaznamenala Komerční banka stabilizaci ve vývoji v posledních dvou čtvrtletích roku 2009, především v segmentu podniků,“ uvedla banka v tiskové zprávě.

Henri Bonnet, generální ředitel Komerční banky

„Považuji výsledky za uplynulý rok - v souvislosti s daným ekonomickým prostředím, ve kterém žijeme - za dobré. Především bych chtěl zdůraznit velmi dobré výsledky v posledním vývoji našich rizikových nákladů.“

Akcionáři Komerční banky se letos můžou těšit na dividendy ve výši 170 korun na akcii, což je o deset korun méně než před rokem. Banka by tak na dividendách rozdělila necelých 6,5 miliardy korun.

Slabý rok pro Société Générale

Rok 2009 byl slabším i pro matku Komerční banky, francouzskou Société Générale. Čistý zisk snížila kvůli odpisům rizikových aktiv na 678 milionů eur ze dvou miliard v roce 2008. Příjemným překvapením ale byly výsledky za čtvrté čtvrtletí, kdy banka meziročně zvýšila zisk o 150 procent na 221 milionů eur.

Z velkých českých bank zatím zveřejnila výsledky jen skupina ČSOB, která loni vykázala rekordní zisk 17,4 miliardy korun. Takzvaný udržitelný čistý zisk skupiny ale meziročně klesl o 17 procent na 10,5 miliardy. Česká spořitelna oznámí výsledky za loňský rok 26. února, UniCredit Bank a Raiffeisenbank zveřejní výsledky hospodaření až v březnu.