Ceny potravin porostou kvůli oživení ekonomiky a biopalivům

Řím – Světové ceny potravin by mohly v brzké době začít opět rychle růst. Varovala před tím Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) s tím, že hlavní příčinou bude obnovení růstu poptávky po potravinách, který v minulém roce oslabila ekonomická recese. Za důvod ke zdražování označuje FAO také rostoucí podporu biopaliv, jejichž užití podporují vyspělé státy „bez ohledu na situaci na trhu“.

Ceny základních potravin klesly z maxim roku 2008, protože globální ekonomická recese oslabila poptávku. Zůstaly však nad úrovněmi před tehdejším prudkým růstem a na zvýšených hodnotách budou alespoň ve střednědobém horizontu i nadále. „Zároveň různé zatím skryté faktory mohou způsobit návrat k ještě vyšším cenám,“ varovala FAO bez konkrétnějších odhadů.

Oživení poptávky po potravinách poženou rostoucí příjmy v rozvojovém světě. Potravinovou bezpečnost chudých však bude nadále ohrožovat vysoce kontroverzní podpora biopaliv ve vyspělém světě. Politika praktikovaná v Evropské unii i USA bude přímo zvyšovat ceny kukuřice a rostlinných olejů, nejčastějších surovin pro výrobu bionafty a bioetanolu, a nepřímo pak bude působit na růst dalších komodit, míní FAO.

Do cen potravin se promítne i dražší ropa

Zvýšené ceny ropy pak zvednou farmářům výrobní náklady, což se do cen rovněž promítne. Ropa je vstupem jednak pro dopravu, ale i pro výrobu hnojiv a zemědělských chemikálií.

FAO předpovídá, že zemědělská produkce v průmyslových zemích se v příštích deseti letech zvýší o 12 procent. V zemích Latinské Ameriky, Asie a bývalého Sovětského svazu však bude růst tempem mezi 53 a 75 procenty.