Praha je pátým nejbohatším regionem EU

Brusel - Praha je podle statistik Evropského statistického úřadu (Eurostat) pátým nejbohatším regionem Evropské unie v přepočtu HDP na obyvatele. Zároveň je jediným regionem České republiky, který překonal evropský průměr. Nejhůře z celé Evropské unie dopadli postkomunističtí členové Evropské unie. Dvacet nejchudších regionů leží v Bulharsku, Rumunsku, Polsku a Maďarsku.

Data, která dnes evropští statistici zveřejnili, vychází ze situace v roce 2007. Podle nich do pětice nejbohatších z více než 270 regionů Evropské unie patří vnitřní Londýn, který dosahuje 334 procent evropského průměru HDP na obyvatele. Druhou pozici obsadil region Lucemburk s 275 procenty, za ním se umístil Brusel s 221 procenty a Hamburk se 192 procenty. Česká metropole zaujala pátou pozici s hodnotou 172 procent.

Mezi dvaceti nejbohatšími oblastmi dominují regiony z Německa, Nizozemska, Velké Británie a Dánska. Kromě Prahy se mezi ně ale dostal také Bratislavský kraj, který se 160 procenty obsadil dvanáctou pozici.

Nejchudší regiony nedosahují ani třetiny evropského průměru

Sedm nejchudších oblastí nedosahuje ani třetiny průměru Evropské unie. Tyto regiony přitom leží výhradně ve dvou nejnovějších členech unie – v Bulharsku a Rumunsku. Na zcela posledním místě žebříčku se umístil bulharský severozápad, jehož HDP na hlavu dosahuje pouze 26 procent průměru EU.

Eurostat ve svém srovnání používá takzvané standardy kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka. Její výhodou je, že při jejím použití vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států. Obecně se dá říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

HDP na hlavu podle regionů
HDP na hlavu podle regionů