Neznámý kupec nehodlá doplatit peníze za obří pilu Javořice

Zlín - Peníze za obří pilu Javořice ze skupiny CE WOOD nechce neznámý kupec doplatit, uvedla ředitelka Dražební společnosti Morava Marcela Koutná. Kupec pilu v polovině ledna vydražil za půl miliardy korun. Dnes byl posledním dnem, kdy částku mohl doplatit. Dražba je tak neplatná. Javořická pila se tak od středy ocitla v insolvenci.

 

„Vydražitel nám své důvody odstoupení od doplacení sdělil písemně. Jsem ale vázána mlčenlivostí, proto tyto důvody sdělit nemohu,“ podotkla Koutná. Insolvenční řízení na firmu navrhla pražská společnost Consulting One. Za další věřitele firmy Javořice společnost Consulting One označila Českou správu sociálního zabezpečení, firmu CE WOOD a britskou firmu Tarling Financial Consulting.

Ivan Doubrava, šéf dřevařské společnosti CE WOOD, tuto situaci předpovídal již ve středu, kdy se o insolvenci na pilu dozvěděl: „Budeme se snažit návrh na insolvenci odvrátit. Pokud se to nepodaří, tak budeme usilovat o to, aby v rámci insolvence došlo k serióznímu prodeji a byl nalezen nějaký ekonomický model, který by byl dobrý pro věřitele, z nichž my jsme největší.“

Společnost CE WOOD chtěla výtěžek dražby použít na uhrazení dluhů jak pily Javořice, tak i podniku CE WOOD. Podle Doubravy částka 500 milionů k tomuto účelu přibližně stačí.

Pila Javořice nefuknční od minulého roku

Areál pily Javořice je zakonzervován od prvního čtvrtletí minulého roku, kdy provoz skončil. Podle Doubravy by neměl být žádný problém pilu po drobných opravách co nejdříve rozjet. Dražbu pily od počátku provázejí problémy. Aukce se měla původně uskutečnit loni na podzim. CE WOOD ji však zrušil. Podnik měl prý podezření, že by ji napadl jeden ze zájemců.

Ovšem podle některých médií byl scénář aukce předem dohodnutý. Areál údajně měl získat státní podnik Lesy ČR, a to až za 950 milionů korun. Lesy vedou s firmou CE WOOD spory kvůli zakázkám na těžbu dřeva ve státních lesích. CE WOOD kvůli tomu v arbitráži požaduje po Česku asi 3,5 miliardy korun.