Čeští podnikatelé mohou na Ukrajině uspět hlavně díky fotbalovému Euru

Kyjev - O Ukrajině se v posledních týdnech mluvilo hlavně v souvislosti s prezidentskými volbami. Česká vláda například řadí Ukrajinu, co se týče exportu, mezi 12 prioritních trhů. Na žebříčku obchodních partnerů Česka jí ale patří až 21. příčka. Posunout se o pár míst výš by přitom nemuselo být tak těžké, příležitost nabízí především evropský fotbalový šampionát v roce 2012.

I když fotbalový šampionát Euro bude Ukrajina hostit už za dva roky, dosavadní infrastruktura pro takovou událost zdaleka nestačí. Od výstavby hotelů, přes rozvody elekřiny, topení až po výstavbu silnic - tady všude by české firmy mohly uspět.

Ivan Grycak, ukrajinský velvyslanec v ČR:

„Není tajemstvím, že dnes nemáme ty nejlepší podmínky pro rozvoj podnikání. Zároveň můžu říct, že máme momentálně v Ukrajině asi 400 podniků s českým kapitálem. Většinou jde o úspěšné podniky.“

České podniky slaví na Ukrajině úspěch hlavně s dopravními prostředky, strojírenskými výrobky nebo elektrotechnikou. Českou visačku najdeme na Ukrajině ale nejenom na těchto tradičních exportních trhácích.

Ukrajina doplatila na orientaci na bankovnictví

Ukrajinská ekonomika od roku 2004 až do loňska stabilně rostla. Ekonomická krize ale její výkon ochromila a hrubý domácí produkt se propadl o 15 procent. V současné době se tak obchodní výměna mezi ČR a Ukrajinou zpomalila, důkazem jsou nízké hodnoty roku 2009. Podle ukrajinského velvyslance v ČR Ivana Grycaka byla jednou z hlavních příčin vzniku krize orientace na bankovnictví.

Ukrajina ovšem patří spolu s Ruskem, Uruguají, Albánií či Ázerbajdžánem mezi desítku nejzkorumpovanějších zemí světa. Podle různých zdrojů získávají úředníci úplatky kolem 10 miliard dolarů ročně. I přesto české firmy o Ukrajinu mají zájem. V letech 2002 až 2007 vzrostl oběh zboží mezi oběma státy téměř pětinásobně. Dovoz z Česka na Ukrajinu na víc než šestinásobek.

Ani ekonomické prognózy ale nedávají příliš důvodů k optimismu. Pravděpodobnost, že ukrajinská vláda přestane být v příštích pěti letech solventní, je víc než 50procentní. To by ale české firmy podle znalců místního trhu nemělo od obchodů s Ukrajinou odradit.

Vývoz z ČR na Ukrajinu
Vývoz z ČR na Ukrajinu