Staré dobré značky opět dobývají český trh

Praha - Tradiční české značky zažívají dobu obnovené slávy. Po Kofole a Top Topicu se na trh vrací další předlistopadový výrobek - hroznový nealkoholický nápoj Vinea. K dostání bude zatím jen v restauracích nebo kavárnách. Po roce 1989 totiž známé české výrobky převálcovala konkurence z ciziny, dnes domácí značky úder vracejí. Hospodští dnes ve velkém nabízejí například i „zonku“. Oprašují se také botasky nebo Merkur.

„Byla to jenom otázka času, kdy si na ně někdo vzpomene. Lidé mají tyto značky pořád v povědomí a mají je v sobě hluboko zakořeněné,“ vysvětluje manažer Kofoly Martin Klofanda.

Lesk a sláva botasek

Video Jaroslav Barták v pořadu Ekonomika ČT24
video

Jaroslav Barták v pořadu Ekonomika ČT24

Oživení české tradice ale neplatí jen pro nápoje. Lidé znovu s radostí obouvají botasky, novou tvář jim totiž vtiskla dvojice mladých designérů. „Mysleli jsme si, že to bude trochu nostalgie. Ale vzhledem k tomu, kdo to kupuje, tak to není nostalgie - kupuje to nejmladší generace,“ uvádí generální ředitel firmy Botas Petr Lajžner.

Podobný trend zaznamenává i další legenda na českém trhu, hodinářská firma Prim. Zákazníky láká na hodinky šité na míru, jak dokládá generální ředitel firmy Jiří Helikar: „Naše stávající spektrum výrobků zahrnuje jak retrokolekce, které vycházejí především z našich historických modelů z 50., 60., případně 70. let, tak i nově zařazené designové kolekce.“

Konkurenci dánského Lega odolala i stavebnice Merkur a vydržely i traktory Zetor. Mezi legendární výrobky dále patří igráček, antiperle nebo rybička. Koupit se dají v obchodě v centru Prahy a zájem je o ně velký. „Kupují je jak místní, tak zahraniční turisté. Češi kvůli tomu, že je zase rádi vidí, připomínají jim jejich dětství. Cizinci kvůli tomu, že je nikde jinde nenajdou,“ říká majitelka obchodu ARTĚL Karen Feldman.

Ovšem ne každý návrat se zdařil. Třeba žvýkačka Pedro si svoje místo v obchodech zatím hledá. O značku totiž vedou spor dvě firmy.

Hodinky Prim
Hodinky Prim
Více fotek
  • Hodinky Prim autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1441/144027.jpg
  • Artěl - Umění pro všední den autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/545/54472.jpg