Vyšší zdanění nemovitostí může přibrzdit oživení realitního trhu

Praha – Vlastnické bydlení zdražuje. Majitelům prodražuje jejich byty a domy vyšší daň z nemovitosti, v případě novostaveb i nárůst sazeb daně z přidané hodnoty. Na lepší časy se ale majitelům příliš neblýská. Zatímco doposud rostly daně spíše pomaleji, v řádech stokorun, do budoucna by mohly změny dolehnout na vlastníky nemovitostí mnohem tíživěji. Podle odborníků by to pak mohlo podvázat i nastávající oživení trhu s realitami.

Bude trend ten majetek, vlastnictví, více postihnout. Je to přirozené z pohledu správy daní, protože určitě se lépe spravuje daň, která se váže k nemovitosti, která nemůže opustit území České republiky," podotkl partner společnosti Deloitte Miroslav Svoboda.

Výhody pro majitele nemovitostí přestávají platit

Video Rozhovor s Libuší Bautzovou
video

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Končí i výhody, které doposud mohli majitelé nemovitostí používat. Ti, kteří si pořídili novostavbu, měli patnáctileté daňové prázdniny. Této výhodě však odzvonilo s posledním dnem 2010. O něco lépe jsou na tom lidé, kteří si své nemovitosti zateplili. Ti nemusí platit daně až do konce roku 2012. Pak už budou moci užívat pětiletých daňových prázdnin jen ti, kteří přešli z vytápění pevnými palivy na obnovitelný zdroj energie.

Podle odborníků by ovšem zrušení vlastnických výhod mohlo mít pro realitní trh katastrofální následky. Celá řada lidí, hlavně ze středních vrstev, má totiž při pořizování bydlení rozpočet spočítaný na korunu. Každé navýšení výdajů je tak od nákupu může odradit.

Zateplovací práce
Zateplovací práce