Novinky z Barcelony: Podložka na bezdrátové nabíjení nebo sportovní mobil

Barcelona - Vyfotit si mobilem v restauraci jídelní lístek a jedním kliknutím celý text přeložit nebo si nechat telefon nabít pomocí zabudovaného solárního panelu, tak nezní hudba daleké budoucnosti, ale nové trendy, které výrobci mobilních technologií představili na veletrhu Mobile World Congress, jenž se v těchto dnech koná v Barceloně.

Například speciální sportovní mobil změří vzdálenost, kterou člověk ujede na kole, nebo uběhne, nechybí mu ani krokoměr nebo kompas pro jachting. Díky malému solárnímu panelu se také snadno dobije. Nakonec s ním nepřišel žádný tradiční výrobce, ale Puma. Tedy firma, která se specializuje na sportovní oblečení.

Martin Zikmund, odborník na mobilní technologie

„Puma má k dispozici distribuční řetězec a je v zásadě jedno, jestli pod svojí značkou bude prodávat sportovní oblečení, sportovní pomůcky, nebo jestli k tomu přidá i sportovní doplňky v elektronické formě, jako je mobilní telefon.“

Dosud se o spojení s výrobci mobilů pokusily jen luxusní oděvní značky Dolce a Gabana nebo Prada. Google zase v Barceloně představil mobilní překladač, kdy stačí vyfotit jakýkoliv text a přístroj ho jednoduše přeloží, jak dokládá Martin Zikmund: „Tato technologie není až tak nová, ale do mobilních telefonů mohla proniknout až teď, kdy mobilní telefony nabízejí jakž takž kvalitní optiku a hlavně vyšší rozlišení, které je kritické pro rozpoznání textu.“

Překvapil také největší výrobce mobilních telefonů, finská Nokia. Spolu s Intelem založily společnou základnu MeeGo, která zlevní vývoj dalších služeb pro mobily i notebooky. MeeGo představuje společnou otevřenou platformu pro vývojáře softwaru pro mobilní zařízení založenou na prostředí Linux.

Chytré telefony stále oblíbenější

V současnosti roste trh s chytrými telefony v řádu desítek procent a od příchodu iPhonu, který tento trh výrazně rozpohyboval, se počet modelů a hráčů na trhu výrazně zvětšil. Spolu s tímto trendem poklesly i jejich ceny.

Podle výkonného ředitele Erika Schmidta roste trh takzvaných chytrých telefonů o třetinu ročně a během tří let jejich prodej překoná počet prodaných PC. Google nyní prodává kolem 60 000 telefonů s vlastním operačním systémem Android denně.

S podložkami, které dokážou nabít mobilní telefon bez jeho připojení k síti, pak hodlá dobýt svět firma PowerMat. Přístroj vybavený speciální baterií stačí na tuto podložku položit. Firma PowerMat nabízí své podložky pro bezdrátové nabíjení v USA už nějakou dobu, zatím se ale moc nerozšířily. V Barceloně však firma prezentuje svou technologii v kompaktnější formě. Do konce roku by se nové řešení mělo prodávat po celém světě.

Nevýhodou nového řešení firmy PowerMat je v řadě případů ztráta kapacity baterie. Nabíjecí soustava totiž samozřejmě v baterii „ukradne“ kus místa, konkrétně asi třetinu prostoru.