Právní náklady na arbitráže vyšly Česko draze: 1,6 miliardy

Praha – Právní služby související s arbitrážemi stály ministerstvo financí už celkem 1,6 miliardy korun. Výše nákladů byla v loňském roce přitom skoro poloviční ve srovnání s rokem 2008. Činila 110 milionů korun ve srovnání s 228 miliony předloňskými. Většinu peněz z celkové sumy spolkl ukončený spor se společností CME o televizi Nova, ten stál 432 milionů korun a spor s japonskou Nomurou, který vytáhl ministerstvu z kapsy 800 milionů korun. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

Vysoké výdaje v roce 2008 souvisejí zejména se sporem mezi Českem a společností Invesmart kvůli údajnému porušení dohody o ochraně investic. V arbitráži nakonec uspěla Česká republika. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky. I loni se Česku v arbitrážích dařilo. Vyhrálo spor s lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Ta požadovala po Česku zhruba dvě miliardy korun kvůli zmařené investici do regionální, nyní již zaniklé stanice TV3.

Na arbitráže už padlo 15 miliard korun

Na arbitráže, které stát prohrál nebo uzavřel dohodu o smíru, dosud padlo zhruba 15 miliard korun. Dohodou skončily například arbitráže související s krachem IPB, ve kterých japonská Nomura požadovala až 40 miliard korun. ČR Nomuře zaplatila desetinu.

V současnosti ministerstvo financí čelí 14 sporům, v nichž se rozhoduje o zhruba 20 miliardách. Zatím nejvíce stát zaplatil společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, tehdy to bylo 10,6 miliardy Kč.

Prohrané arbitráže Česka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24